
A Fico elleni merénylet megdöbbentő tanulságai
3 másodpercen múlt az élete...
Három másodperc – ennyi idő telt el a fegyver előrántásától Robert Fico szlovák miniszterelnök súlyos megsebesítéséig, majd a támadó földre viteléig. A 2024-ben történt merénylet után azonnal megindult a belső vizsgálat, hogy kiderüljön, történt-e mulasztás a testőrök részéről. Mostanra kiderült: a hatóságok szerint nem hibáztak – ám több biztonsági szakértő ezzel nem ért egyet.
A nyugdíjas Juraj Cintula öt lövést adott le Fico miniszterelnökre, ezek közül három célba is talált. A támadást követően a belső ellenőrzés vizsgálatot indított, a nyomozás hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés gyanújával zajlott. Azonban – Marián Sipavý, a Trencséni Kerületi Ügyészség szóvivője szerint –
a bizonyítékok nem támasztották alá a testőrök mulasztását, így 2025 februárjában az eljárást megszüntették.
A döntést jogszerűnek és megalapozottnak minősítette az ügyészség is, így a vizsgálat jogerősen lezárult – közölte a Paraméter.
A hivatalos álláspont ellenére korábbi jelentések, valamint több biztonsági szakértő véleménye szerint komoly hibák történtek a merénylet idején.
A Védett Személyek Hivatalának belső jelentése már 2024 szeptemberében arra a következtetésre jutott, hogy a miniszterelnök testőreinek együttműködése a támadás előtt és után „nem volt kielégítő”. A testőrök nem a tömeggel való érintkezésre szolgáló zárt formációban helyezkedtek el, és az egyik lövés után csak késve reagáltak.A második lövés után az egyik testőr próbálta eltéríteni a fegyver csövét – részben sikerrel –, de Ficót így is három találat érte.
A Denník N jelentése szerint
a miniszterelnök személyi testőre ösztönösen elugrott a lövések pillanatában, ahelyett hogy testével védte volna a miniszterelnököt.
Lumír Němec, a cseh gyorsreagálású rendőri egység korábbi tagja, jelenlegi katonai oktató szerint a támadást meg lehetett volna akadályozni, ha az egyik testőr figyelemmel kísérte volna a saját szektorát. Mint mondta, a felvételeken jól látszik, ahogy az elkövető előveszi a fegyvert, és ha ezt időben észlelik, akár kiáltással és rávetődéssel is meg lehetett volna előzni a lövést.
Němec súlyos hibának tartja azt is, hogy a lövöldözést követően minden testőr a támadóra vetette magát, miközben Fico egy rövid ideig teljesen védtelenül feküdt a földön. „A személyi testőr egyetlen feladata a védett személy védelme. Ha a támadó nem egyedül lett volna, akkor ott és akkor bármi megtörténhetett volna” – mondta.
A merényletet elkövető Juraj Cintula jelenleg előzetes letartóztatásban van, és a Specializált Büntetőbíróság előtt várja tárgyalását.
Az ügyészség különösen súlyos terrorcselekmény elkövetésével vádolja. Bár Cintula beismerte tettét, állítása szerint nem akarta megölni a miniszterelnököt – politikai motivációját többször is hangoztatta.
A támadást követően több érzékeny információ is kiszivárgott, mint például egy kórházi rendszer képernyőjéről készült fotó, amely Fico állapotára utalt, valamint egy videó, amelyben az elkövető a rendőrségi folyosón fejtette ki politikai véleményét. A rendőrségi felügyelet mindkét ügyben vizsgálatot indított, de a videó ügyében az eljárást bizonyítottság hiányában megszüntették.
A finn közszolgálati televízió, a YLE egy 50 perces dokumentumfilmet készített Szlovákiáról, amelyben eddig nem látott felvételek is szerepelnek a tavaly májusi, Robert Fico miniszterelnök elleni merényletről.
2024. május 15-én egy férfi Nyitrabányán lőfegyverrel merényletet követett el Robert Fico szlovák miniszterelnök ellen. Az elkövetőt azonnal letartóztatták, Fico életveszélyes állapotban került kórházba és több órás műtéten esett át. A finn közszolgálati televízió 50 perces dokumentumfilmet készített Szlovákiáról, amelyben eddig nem látott felvételek is szerepelnek a merényletről – írja a Parameter.sk.
A filmben látszik, ahogy a támadó tüzet nyit a kormányfőre, és ahogy a testőrök bezárják a limuzin ajtaját, amibe a sebesült politikust helyezték. Többet mutatnak, mint amit eddig a nyilvánosság láthatott: közvetlen képet adnak Ficóról a lövések után, a felvételeken az arcát is látni a szlovák kormányfőnek.
A felvételen látszik, hogy
Ficót eltalálja egy lövés, és jól kivehető, hogy bal kezén, a zakó ujja alól vér csorog.
A meglőtt Fico lábai nem bénultak le, és
olyan mértékben együttműködött, amennyire azt az extrém helyzet megengedte.
A felvételből nem derül ki, viselt-e golyóálló mellényt.
A finn közszolgálati televízió hétfőn tette közzé az „Szlovákia az erőszak spiráljában” című dokumentumfilmet.
A szlovák büntetőtörvénykönyv alapján egy terrorcselekmény elkövetője 20-25 év börtönbüntetésre vagy életfogytiglani szabadságvesztésre ítélhető.
Az 59 éves szlovák kormányfő ellen május 15-én, a pozsonyi kabinet Nyitrabányán tartott kihelyezett ülése után követtek el fegyveres merényletet. A 71 éves lévai Juraj Cintulát, aki négy lövéssel sebesítette meg életveszélyesen a miniszterelnököt, a bazini székhelyű különleges bíróság eredetileg előre megfontolt gyilkosság kísérletének vádjával helyezte letartóztatásba.
A szlovák hatóságok nemrég lezárult belső vizsgálata arra a megállapításra jutott, hogy Robert Fico testőrei nem hibáztak, amikor a szlovák miniszterelnök ellen merényletet követtek el tavaly májusban. A vizsgálat szerint mindössze három másodperc telt el attól a pillanattól, hogy a támadó előrántotta fegyverét, egészen addig, amíg a biztonságiak hatástalanították. Ez alatt a rövid idő alatt a nyugdíjas Juraj Cintula ötször lőtt, három lövedék pedig el is találta a miniszterelnököt, súlyos sérüléseket okozva.

A merénylet után azonnal vizsgálat indult annak megállapítására, hogy történt-e mulasztás a testőrök részéről. Az eljárás "hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés" gyanújával indult meg, ám a bizonyítékok alapján a belső ellenőrzési szolgálat arra jutott: nem történt szabálysértés, ezért az eljárást megszüntették. Ezt az információt Marián Sipavy, a trencséni ügyészség szóvivője is megerősítette.
A vizsgálat eredményei ellentmondani látszanak a Védett Személyek Hivatalának korábbi jelentésével, amely szerint a miniszterelnök személyi testőrének reakciói nem voltak megfelelők. A támadás pillanatában a testőrök nem zárt alakzatban helyezkedtek el, nem készültek fel megfelelően a tömeggel való kontaktusra. A jelentés szerint az egyik testőr csak a második lövés után avatkozott közbe, amikor megpróbálta elterelni a fegyver irányát. Fico azonban addigra már több találatot kapott.
A jelentés említést tesz arról is, hogy Fico személyi testőre a támadás pillanatában inkább ösztönösen elugrott, ahelyett hogy a testével fedezte volna a miniszterelnököt. Matús Sutaj Estok belügyminiszter arról számolt be, hogy a támadás idején a Védett Személyek Hivatalának vezetője, Pavol Krejcí is a helyszínen volt, és próbált segíteni Ficón, ezt a ruháján lévő vérnyomok is tanúsították.
Lumír Nemec, a cseh gyorsreagálású egység korábbi tagja, jelenlegi önvédelmi szakértő szerint az egyik testőr nem figyelte a saját szektorát, ezért nem vette időben észre a támadót. Úgy véli, ha figyelmesebb lett volna, talán megakadályozható lett volna a támadás.
Nemec szerint a védelem legnagyobb hibája az volt, hogy senki nem vetette rá magát Ficóra a támadás idején, aki így rövid ideig teljesen védtelenül feküdt a földön. Ha a támadó nem egyedül lett volna, ez a pillanat végzetes is lehetett volna.

Juraj Cintula, a merénylet elkövetője jelenleg előzetes letartóztatásban van, és a Speciális Büntetőbíróság dönt a sorsáról. Az ügyészség különösen súlyos terrorcselekménnyel vádolja. Cintula elismerte tettét, de azt állítja, nem akarta megölni a miniszterelnököt.
A merénylet után nyilvánosságra került egy 21 másodperces videó is, amelyen Cintula a rendőrség folyosóján politikai indíttatásairól beszél. A felvételt vélhetően egy rendőr készítette, ezért vizsgálat indult, de azt időközben bizonyíték hiányában megszüntették. A támadással kapcsolatban kiszivárgott egy kórházi számítógépről készült fénykép is, amelyen Fico állapotára utaló orvosi jelentés szerepelt. Bár a dokumentumban nem szerepelt a miniszterelnök neve, a leírás egyértelműen őrá utalt. A kényes adat kiszivárgása ügyében a nyomozás továbbra is folyamatban van.







