
Ezekben az országokban történt a közelmúltban hasonló terrorfenyegetés
A magyar rendőrség együttműködik az Europollal.
Több országban, köztük Magyarországon is nagyszámú iskolát érintett bombafenyegetés. A hatóságok szerint egyelőre alaptalannak bizonyultak a fenyegetések, azonban a Bulgáriában, Szlovákiában és Ausztriában történt hasonló esetek miatt a rendőrség együttműködik az Europollal.
Bombariadó miatt csütörtök reggel több magyar iskolát is kiürítettek. A fenyegetés országosan közel 270 intézményt érint. A rendőrség szerint a fenyegető üzenetek feltehetően ugyanarról a helyről származnak.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón elmondta, hogy muszlim szervezet is állhat a fenyegetés mögött. A tanítást nem függesztették fel, de az igazgatók dönthetnek másképp, ha nem látják értelmét az oktatásnak. A miniszter szerint az eset nagyon hasonlít a tavalyi szlovákiai történtekhez, ahol később kiderült, hogy a fenyegetések megalapozatlanok voltak.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón, a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2025. január 23-án (Fotó: MTI/Soós Lajos)
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, a kormány képes az iskolák biztonságát szavatolni.
„Úgy gondoljuk, hogy a külföldi szerverek esetén is az elkövető beazonosítására van lehetőség.”
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint az eddig átvizsgált épületekben a kutatás során robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt nem találtak. A fenyegető levél mögött, melyet az iskolák kaptak, egy muszlim szervezet is állhat, hiszen az elkövető a vélhetően Google-fordítóval írt e-mailjében Allah akaratára hivatkozik.
Más európai ország is kapott fenyegetést
A jelek szerint nem egyedi esetről van szó, ugyanis Bulgáriában és Szlovákiában és Ausztriában is hasonló fenyegetések történtek az elmúlt napokban.
Szerdán több bolgár város, köztük Szófia, Szliven, Sztara Zagora, Plovdiv, Vratsza, Kardzsali, Sumen, Razgrad, Burgasz és Várna iskoláiból jelentettek bombafenyegetést – adta hírül a Novinite.com hírportál. A fenyegető üzenetek reggel az iskolák e-mail-fiókjainak ellenőrzésekor derültek ki. A BTA bolgár hírügynökség tájékoztatása szerint minden érintett intézményt kiürítettek. Érdekesség, hogy a fenyegető leveleket olyan e-mail-címre küldték ki, amelyet az iskolák már hivatalosan nem használnak, de néhány intézmény még megtartotta. A fenyegetés forrása és célja egyelőre ismeretlen.
Szlovákiában január 23-án, csütörtökön délelőtt érte bombafenyegetés a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetemet (EUBA). Miroslav Hornák, az intézmény szóvivője arról tájékoztatott, hogy az egyetem épületeit evakuálták, a hallgatókat hazaküldték, a rektori utasítás pedig délig maradt érvényben. Az Újszó.com beszámolója szerint az egyetem a kassai székhelyű Vállalatgazdasági Kar helyiségeinek kiürítését is elrendelte. A pontos körülmények egyelőre tisztázatlanok, az ügyben a rendőrség illetékes osztálya folytat nyomozást. A szlovákiai eset kapcsán is megemlítendő, hogy a fenyegető leveleket elavult, már hivatalosan nem használt e-mail-címre küldték.
Az Orf.at salzburgi híroldalán csütörtök délelőtt arról számolt be, hogy a helyi rendőrség több salzburgi iskolához is kivonult, miután fenyegető e-maileket kaptak, azonban a művelet befejezése után hamar folytatódhatott a tanítás. További részletek egyelőre nem ismertek, így azt sem lehet tudni, hogy bombafenyegetésről volt-e szó, azonban az osztrák oktatási hivatal megerősítette, hogy a fenyegetés e-mailben érkezett, és abban ámokfutással fenyegetőztek.
A magyarországi bombafenyegetés miatt létrehoztak egy irányító törzset, melynek tagja a TEK is. A nemzetközi fenyegetések miatt már az érintett országok hatóságaival és az Interpollal is felvették a kapcsolatot.
„Az eddig átvizsgált épületekben nem találtunk robbantásra alkalmas eszközt vagy robbanószert” – mondta Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője a bombafenyegetésekkel kapcsolatban a rendőrség csütörtök kora délutáni sajtótájékoztatóján. Hozzátette, ez is azt támasztja alá, hogy
az e-mailben érkezett fenyegetések alaptalanok, ennek ellenére minden helyszínt és bejelentést komolyan vesz a rendőrség.
„A Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja a nyomozást, és valóban felvettük a kapcsolatot az Europollal, illetve azon külföldi országok rendőrhatóságaival, ahol a közelmúltban hasonló bűncselekmények voltak, így próbáljuk a nyomozást nemzetközi szintre emelni, és olyan információkat cserélni egymással, amikkel a lehető leghatékonyabb lehet ez a nyomozás” – fogalmazott Gál Kristóf, aki azt üzente minden diáknak és minden iskolában dolgozó tanárnak, hogy biztonságban vannak, és a rendőrség mindent elkövet azért, hogy ez a jövőben is így legyen.
Az európai országokban történt bombariadók közötti esetleges összefüggés egyelőre nem ismert. A hatóságok a többi országban is vizsgálják az eseteket.
Az üzenet vélhetően Google-fordítóval készült, és minden valószínűség szerint országos akcióról van szó.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, bombariadó miatt rendőrök érkeztek a Németh László Gimnázium és Általános Iskolához. Információink szerint az intézmény területére jelenleg senkit sem engednek be, a diákok és tanárok biztonságáról gondoskodnak.
Az üzenet vélhetően Google-fordítóval készült, és minden valószínűség szerint országos akcióról van szó.
A hozzászólások alapján Soroksáron legalább két iskola érintett, Csepelen a négyből a Vermes és az AMK biztosan, de a többi iskolát is kiürítik.
A fenyegető üzenetet a Csepel Info Facebook-oldalán osztotta meg, és itt olvasható:
Szijjártó Péter: Magyarországon a diákok és a tanáraik is biztonságban vannak
Magyarországon a diákok és a tanáraik is biztonságban vannak, a rendőrség és a szolgálatok minden szükséges lépést megtesznek ennek érdekében, ugyanakkor minden ilyen fenyegetés csak újabb megerősítés arra nézve, hogy a nyomásgyakorlás ellenére ragaszkodni kell ahhoz, hogy illetéktelenek ne léphessen be az ország területére – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter. (Fotó: Facebook.com)
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető sajtótájékoztatóján a fővárosi és vidéki iskolákat érintő bombariadóval kapcsolatban feltett újságírói kérdésre válaszolva aláhúzta, hogy a kormány minden ember biztonságát megvédi Magyarországon.
Magyarországon a diákok és a tanáraik is biztonságban vannak, efelől ne legyen kétségük. A rendőrség és a szolgálatok is minden szükséges lépést megtesznek annak érdekében, hogy a diákok és a tanáraik biztonságban legyenek, és senki ne tudjon fenyegetést jelenteni vagy nehézségeket okozni a magyar embereknek és a magyar családoknak
– mondta. Arra is kitért, hogy az elmúlt időben rendkívül szomorú hírek érkeztek Európa nyugati feléből.
Terroristák és őrültek, itt gyakran ez egy metszete a két halmaznak. Szóval őrültek és terroristák, őrült terroristák által elkövetett merényletekről kaptunk híreket, gyilkosságokról, gyerekeket is meggyilkoltak, karácsonyi vásárokba hajtottak bele autókkal
– emlékeztetett.
Ez egyenes következménye annak a migrációs politikának, amelyet Brüsszel és nyugat-európai országok lassan már tíz éve folytatnak, és az, hogy Magyarországon nem történhetett és nem is fog történni ilyen, annak az eredménye, hogy mi ezeket az embereket nem engedjük be Magyarországra
– hangsúlyozta.
Minden ilyen fenyegetés, minden ilyen támadás újabb megerősítés arra nézvést, hogy ragaszkodni kell ahhoz, hogy ebbe az országba csak olyan ember jöhessen be, akinek mi engedélyezzük a belépést, ne fogadjunk el semmilyen nyomásgyakorlást sehonnan arra nézvést, hogy bárkit ebbe az országba be kelljen engedni
– tette hozzá.
Magyarországon továbbra is tehát mindenki biztonságban van, és azok a szolgálatok, amelyeknek ez a dolguk, utánajárnak annak, hogy honnan jött ez a fenyegetés, és az ilyenkor ildomos lépéseket meg is fogják tenni. Az ehhez szükséges nemzetközi együttműködést is megkezdtük
– tájékoztatott.
Szijjártó Péter az Oroszországgal szembeni európai uniós szankciók meghosszabbításával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a szankciók egy hibás, kudarcot vallott stratégia részét képezik, s az elmúlt három év bebizonyította, hogy a büntetőintézkedések teljesen értelmetlenek, azonban óriási károkat okoztak az Európai Unió és Magyarország gazdaságának is.
És ezek a nehézségek, kihívások és károk csak nőttek azáltal, hogy Ukrajna korlátozó intézkedéseket hozott a területén keresztüli energiaszállítások tekintetében
– közölte.
Tehát nincs új a nap alatt, mi mindig elmondtuk, hogy a szankciós politikát kudarcosnak tartjuk, és most már én azt gondolom, hogy a szankciók által okozott kár mértéke elért egy kritikus szintet
– fűzte hozzá.
Ráadásul új helyzet van, az Egyesült Államok új elnöke is keresi a megoldást Oroszországgal, és én azt gondolom, hogy ennek a megoldáskeresésnek az eredményét nem lehet figyelmen kívül hagyni akkor, amikor itt, Európában újabb szankciós döntést kell hozni
– szögezte le. A miniszter arra is kitért, hogy ha ma kellene szavazást tartani arról, hogy Ukrajna tagja lehet az Európai Uniónak, akkor a válasz nyilvánvalóan az, hogy nem, hiszen ma Ukrajna semmilyen módon nem teljesíti a szükséges feltételeket, például a nemzeti kisebbségek jogainak terén sem.







