RETRO RÁDIÓ

Szerdán 13 ezren érkeztek hozzánk Ukrajnából...

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2023. 07. 27. 07:43

Tömegek menekülnek a háború elől...

Az ukrán-magyar határszakaszon 7117-en léptek be Magyarországra szerdán, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 6530-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) csütörtökön az MTI-t.

beléptetettek közül a rendőrség 126 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik ez idő alatt kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.

A rendőrök továbbra is segítik a háború elől menekülőket – áll a közleményben.

Újabb dróntámadásokat indított az orosz hadsereg Kijev ellen keddre virradóra. Egy hónapon belül ez volt a hatodik légicsapás az ukrán főváros ellen. Egy nappal korábban pedig ukrán drónokat semlegesített az orosz légvédelem Moszkva belvárosa felett. Az egyik a védelmi minisztériumtól alig kétszáz méterre, egy épületbe csapódott be.

Újra megszólaltak a légvédelmi szirénák Kijevben keddre virradóra. Hatodszor indítottak légitámadást az ukrán főváros ellen július eleje óta az oroszok. A kijevi katonai vezetés közölte: az ellenséges harci drónokat még a külvárosi kerületek fölött hatástalanították. Az akció nem okozott személyi sérülést, sem komolyabb kárt Kijevben. De az ukrán légierő figyelmeztetett: több kelet- és délkelet-ukrajnai várost is légicsapás érhet kedden.

A moszkvai védelmi minisztérium központi épületétől alig 200 méterre csapódott be az az ukrán drón, amit még hétfőn hajnalban hatástalanított az orosz légvédelem.

Lezárták a környéket annál az irodaháznál is, aminek a felső emeleteit egy másik ukrán drón rongálta meg. A moszkvai védelmi minisztérium az akciót terrortámadásnak nevezte, és súlyos megtorlást helyezett kilátásba.

Közölték azt is:

az orosz légierő 17 ukrán drónt lőtt le a Krím felett hétfőn. Ezek egy része az orosz fekete-tengeri flottát támadta. Egy ukrán pilótanélküli repülő átjutott az oroszok védelmén, és egy lőszer-raktárba csapódott

– tették hozzá.

Az ukrán dróntámadások miatt egy héten belül harmadszor állt le a félszigetet a szárazfölddel összekötő Kercsi-híd forgalma hétfő este. A hidat nemrég újították fel, miután tavaly októberben egy bomba súlyosan megrongálta a tartó-szerkezetét. Egy hete újabb bomba robbant a hídon, az ukrán vezetés pedig közölte: a jövőben is célba fogja venni az építményt, hogy elvágja az orosz csapatok utánpótlási útvonalát.

„Régóta egyértelmű az álláspontunk: nem támogatjuk az Oroszország területén végrehajtott támadásokat. De egyértelműen fogalmaztunk a Krímmel kapcsolatban is: a területet Ukrajna részének tekintjük” – kommentálta az ukrán támadásokat a Fehér Ház szóvivője keddre virradóra.

A szóvivő hozzátette:

„Továbbra is aggódunk amiatt, hogy az orosz hadsereg kiterjesztheti az ukrán gabonalétesítmények elleni támadásait a Fekete-tengeren közlekedő teherhajókra. Már figyelmeztettünk korábban, hogy Oroszország civil célpontokat támadhat, és ezeket a támadásokat Ukrajna nyakába akarja varrni.”

Rendszeresek a dél-ukrajnai kikötők elleni orosz rakéta-támadások azóta, hogy Oroszország múlt hétfőn felmondta a fekete-tengeri gabonaszállításokról szóló megállapodását Ukrajnával. Csak Odesszában 150 épületet ért találat az elmúlt héten. Több rakéta a város központjába csapódott, és Világörökségi védelem alatt álló épületeket is megrongált. A búza világpiaci ára pedig öt hónapja nem látott szintre emelkedett a fekete-tengeri gabonaszállítások leállása óta.

A brit hírszerzés szerint a fekete-tengeri orosz flotta arra készül, hogy blokádot von az ukrán kikötők köré – közölték londoni védelmi szakértők szerdán.

A brit védelmi minisztérium szerdai jelentése szerint a Szergej Kotov orosz hajó már a Boszporusz és az odesszai kikötő között járőrözik. A hírszerzési jelentés azt állítja, hogy orosz hajók egy csoportja Ukrajnába tartó kereskedelmi hajókat foghat majd el.

Oroszország a múlt héten nem hosszabbította meg az ukrán gabona tengeri szállítását lehetővé tevő, ENSZ- és török közvetítéssel tavaly létrejött fekete-tengeri gabonakezdeményezést.

A 2022 júliusában Isztambulban aláírt és már kétszer megújított megállapodás lehetővé tette, hogy Ukrajna a gabonáját az orosz blokád ellenére a Fekete-tengeren keresztül exportálja. Az elmúlt évben csaknem 33 millió tonna gabona hagyta el az ukrán kikötőket.

A brit védelmi minisztérium hírszerzési értékelése szerint amíg érvényben volt a megállapodás, „Oroszország általában tartózkodott attól, hogy a dél-ukrajnai kikötők polgári infrastruktúráját támadja. Mivel Oroszország nem újította meg az egyezményt, a Kreml valószínűleg kevésbé érzi magát politikailag korlátozva, és azért próbál célpontokat támadni Odesszában, mert úgy véli, hogy Ukrajna katonai eszközöket tárol ezeken a területeken”.

James Cleverly brit külügyminiszter arra figyelmeztetett hogy „Nagy-Britannia szerint Oroszország az ukrán élelmiszer-export ellehetetlenítése érdekében civil hajókat is megtámadhat a fekete-tengeri térségben”.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.