RETRO RÁDIÓ

Joe Biden túl öreg és hamar elfárad, ezért kihagyja III. Károly koronázását

Gaál József
Szerző
Gaál József
Létrehozva2023. 04. 02. 18:43

Egy Fehér Ház-i tisztségviselő szerint a 80 éves Biden havonta maximum egy tengeren túli repülőtat bír ki.

Joe Biden amerikai elnök túl öreg és hamar elfárad, ezért szinte biztosan kihagyja III. Károly brit király megkoronázásán Londonban - mondta a Fehér Ház egy neve elhallgatását kérő tisztségviselője a Telegraph online kiadásának. A lap beszámolója szerint a 80 éves Biden feltehetően a feleségét, Jill Biden First Lady-t vagy alelnökét, Kamala Harrist küldi majd el maga helyet a május hatodikán esedékes koronázási ceremóniára.

Joe Biden amerikai elnök túl öreg és hamar elfárad, ezért inkább nem repül Washingtonból Londba (Fotó: NICOLAS ASFOURI

A Telegraph forrásának elmondása szerint Biden „túl öreg” ahhoz, hogy egy hónapon belül kétszer is átrepülje az Atlanti-óceánt. És mivel ebben a hónapban már Észak-Írországba látogat, egy, a Nagypénteki Megállapodás 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségre, feltehetően nem marad majd ereje, hogy III. Károly brit király megkoronázására is elutazzon. A lap forrása tovább azt is elárulta, hogy az amerikai elnök tanácsadói vasszigorral korlátozzák Biden nemzetközi utazásainak számát, mert nem szeretnék, hogy elfáradjon a sok repülésben – ami a belföldi kötelezettségeinek ellátásában hátráltatná őt.

Miután Biden lehetséges távolmaradása kiszivárgott, londoni és washingtoni tisztségviselők egyaránt azt hangsúlyozták, hogy Fehér Ház még nem döntött arról, hogy Biden részt vesz-e a koronázáson. Egyes lapok azt hangsúlyozták, hogy történelmi okokból amerikai elnökök körében sosem volt szokás elmenni a brit uralkodók koronázására. II. Erzsébet koronázására például csak a kaliforniai kormányzó, illetve az amerikai hadsereg parancsnoka ment el. 

Dame Karen Pierce, az Egyesült Királyság washingtoni nagykövete azt nyilatkozta, hogy a Buckingham-palota munkatársai „szívélyes és diplomáciai” tárgyalásokat folytatnak az amerikaiakkal a kérdésben. 

King Charles III first King's Speech
III. Károly brit királyt május 6-án, szombaton koronázzák meg (Fotó: Northfoto)

A Buckingham-palota által nemrég ismertetett részletek szerint III. Károlyt május 6-án, szombaton, a londoni Westminster-apátságban fogják megkoronázni. A szertartást a canterbury-i érsek, Justin Welby celebrálja. A rendezvény rövidebb lesz, mint 1953-ban II. Erzsébet koronázása, ami három órán át tartott, és a meghívott vendégek számát is 2200-ra csökkentették a 70 évvel ezelőtti 8000-el szemben. Ennek oka egyrészt az, hogy a palota is szeretne haladni a korral, másrészt a kiadások csökkentése, amely a jelenlegi megélhetési válság közepén valószínűleg sokan elvárnak. A királyi rokonság, államfők, a nemzetközösségi kormányfők és a brit kormány tagjai, parlamenti képviselők, egyházi személyek lesznek a meghívottak között.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.