RETRO RÁDIÓ

Áder János 10 héten keresztül a Kossuth Rádióban

RIPOST
Szerző
RIPOST
Létrehozva2021. 10. 06. 08:18

A Kossuth Rádióban tíz héten keresztül, szerdánként beszélgetést hallhatnak Áder János köztársasági elnökkel a klímaváltozásról.

Budapesten tartják Közép-Európa legnagyobb fenntarthatósági rendezvényét a Hungexpo területén. Magyarország november 29. és december 5. között megrendezi a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expót és Világkiállítást, amely a megoldásokról fog szólni és világossá teszi, hogy a fenntarthatósági fordulat nemcsak egy kihívás, hanem egy gazdasági lehetőség is.

Fontos időszak, amelyben most élünk, hiszen most dől el, hogy pályát módosítunk-e

– mondta Áder János köztársasági elnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

2100-ig szoktak a közgazdászok, elemzők különböző előrejelzéseket készíteni, míg Párizsban 1,5 fokos felmelegedést tűztünk ki. Ez most már csak álom. Már 3 fokra kell számítani – húzta alá.

Áder János kiemelte, ha ezen a pályán megyünk tovább, akkor jelentős veszteségekkel kell számolni. Technológiai váltásra és innovációra van szükség. Józan gondolkodással megkímélhetjük magunkat.

A fenntartható fejlődést szolgáló technikák sok mindent takarnak. Az alap probléma, hogy a Föld népessége nő. Az új infrastruktúránál egészségügyi, oktatási, digitális és mezőgazdasági struktúrát is kell építenünk.

Emellett az áram tárolását és szállítását is meg kell oldani a mérnököknek, amely hatalmas kihívás. A vízre is nagy hangsúlyt kell fektetni. Természetes, hogy öntözni kell a mezőgazdasági termelés miatt, de nem mindegy, hogy hogyan osszuk be a vízlelőhelyeinket.

Izraelben hatod annyi vizet használnak fel az élelmiszerek termeléséhez, mint Európában a környező országokban. Tehát, a technológia megvan, csak el kell sajátítani. Ha pedig az öntözéses rendszerekhez napenergiát használunk fel, akkor két legyet üthetünk egy csapásra – fejtette ki Áder János.

Az államfő elmondta, napjaink egyik legnagyobb problémáját a műanyagszennyezést okozza. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, nemrég megalkottak egy műanyagfaló baktériumot, amely szinte felfalja a műanyagot.

Ezzel már én is találkoztam, láttam, hogy tényleg működik – emelte ki. Hozzátette, az okos térkő is kiemelkedő megoldása lehet a hatalmas mértékű műanyagszennyezésnek.

A biológiai szennyvíztisztítás városi megoldásban már működik. Magyarországon is vannak olyan városok, ahol ezeket már használják – mutatott rá.

Persze, nem csak az új technikák segíthetnek. Egyszerűen csak vissza kell kanyarodnunk azokhoz a technikákhoz, amelyeket már a múltban is használtak, és kombinálnunk kell a kettőt

– hívta fel a figyelmet.

Példaként említette azokat a házakat, amelyeket vályogból építettek, hiszen nyáron hűs benne lenni, télen pedig könnyű felfűteni.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.