RETRO RÁDIÓ

Olcsóbb a hús, a tej és a tojás is

Olcsóbb a hús, a tej és a tojás is
Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2017. 09. 30. 07:51

Nehéz helyzetben voltak 2010 elõtt a magyar családok és a nyugdíjasok az élelmiszerek magas áfája miatt. A forgalmi adó csökkentésének köszönhetõen azonban olcsóbban juthatunk húshoz, ahogy a tojás és a tej ára is kedvezõbb lett. De nem csak a családok, hanem a termelõk és a feldolgozók is fellélegezhetnek.

Tavaly január elején csökkent a sertéshús áfája, a kormány további döntéseinek köszönhetően pedig 2017.  január elsejével a tej, a tojás és a baromfihús is az 5%-os áfakulcs alá került. Ez jelentősen csökkentette a családok terheit, hiszen olcsóbban jutnak az alapvető élelmiszerekhez. 2018-tól pedig a fogyasztási célú halakra vonatkozó áfakulcs, illetve a sertés élelmezési célra alkalmas vágási melléktermékének és belsőségének áfája is 5 százalékra csökken. Az áfacsökkentéseknek köszönhetően egy családnál évi 35–40 ezer forinttal marad több pénz.

 

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a sertéscomb például még idén júliusban is olcsóbb volt a boltokban, mint 2015 decemberében, a forgalmi adó mérséklése előtt. Holott időközben az alapanyag, vagyis a vágósertés jelentősen drágult, a kilónkénti ár másfél év alatt 313 forintról 451 forintra emelkedett. A karaj esetében is látványos a különbség: míg 2015 decemberében egy kiló színhúst 1610 forintért lehetett kapni, a vásárlók idén júliusban 1500 forint körüli árakkal találkozhattak a hentespultokban. Az áresés a baromfihúsnál is tetten érhető: míg tavaly decemberben 1470 forint volt a csirkemellfilé kilónkénti átlagára, addig az idén júliusban 1300 forintot kértek az értékes húsért a kereskedők. Tojást és tejet is olcsóbban lehet kapni a boltokban, egy tízdarabos tálca több mint húsz forinttal kerül kevesebbe, mint az előző év végén, a pasztőrözött friss tej literenkénti ára pedig 225 forintról 211 forintra csökkent.

De nem csak az alapvető élelmiszerek lettek olcsóbbak: az éttermi szolgáltatások esetében a forgalmi adó 27-ről 18%-ra csökkent. Így egy család évi 35-40 ezer forintot is spórolhat.

Az intézkedéssel ugyanakkor minden fél jól járt: amellett, hogy az áfacsökkentés több pénzt hagyott a magyar családoknál, javította a hazai gazdálkodók piaci versenyképességét és véget vetett a feketézésnek. A legnagyobb javulást a sertéságazatban figyelhetjük meg: a vágóhidak és a feldolgozóüzemek is nagyobb odafigyeléssel dolgoznak. Az alacsonyabb adókulcsnak köszönhetően láthatóan csökkent az áfacsalással piacra kerülő áru mennyisége.

Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.