tóth gabi
Kitüntették a 89 éves népszerű tévés személyiséget. Kopeczky Lajos megkapta a Civil út Alapítvány Odaadó-díját, és elárulta, tavaly októberben a halál torkából tért vissza.
Az Odaadó-díjat azoknak a civil szférában dolgozó személyiségeknek ítélik oda, akik a háttérből évtizedek óta sokat tettek azért, hogy embertársaik sorsát megkönnyítsék. Társadalmi csoportokon, fogyatékossággal élőkön, hátrányos helyzetű gyermekeken, családokon segítemek. Ezúttal a 89 éves egykori sportriporter Kopeczky Lajos kapta a díjat, aki elárulta, máig nem tudja, mi tartotta életben, ugyanis tavaly októberben a klinikai halálból hozták vissza, gyomorpanaszokkal és hasnyálmirigy-gyulladással került kórházba.
Tizenhat kilót fogytam, három alkalommal a klinikai halálból jöttem vissza. Hogy milyen kezelésben részesültem, az máig ismeretlen előttem. S mielőtt kérdeznék, milyen volt az átmeneti látogatásom a „másik oldalon”, nos, arról egyetlen emlékfoszlányt sem őrzök. A jelek szerint van még tennivalóm az életben, ezért küldtek le a Földre...
- nyilatkozta Kopeczky Lajos, aki okleveles építészként került az MTV egykori Telesport-stábjához. Első tévés közvetítése egy MTK-Csepel NB I-es futballmeccs volt, de különösen egy Újpesti Dózsa-Ferencváros találkozóra büszke a karrierjéből.
- Egy ízben a Megyeri úton a közvetítő fülke felé ballagtam a Derbi előtt, és hallottam, amint a lila-fehér drukkerek elismerésüket fejezték ki, mondván: elégedettek vagyunk a szpíkerküldéssel, mert Kopeczky pártatlan, nem tesz hozzá a látottakhoz, de nem is vesz el belőlük...
Kopeczky maga is művelte a futballt, 35 évig járta az országot az újságíró-válogatott tagjaként. Mivel a IX. kerületben született, 28 évig a Mester utcában élt, így természetes a Fradi-imádata. Nála Dalnoki Jenő, Albert Flórián és Varga Zoltán jelentette a „fradizmus” vegytiszta lényegét.
- Manapság csak a tévében követem a kedvenceimet, s bár eleinte berzenkedtem, hogy mivégre ennyi külföldi játékos, de beláttam, nélkülük nem megy a nemzetközileg is eredményes futball. Azt tartják, a Ferencvárosnak a Puskás Akadémia lesz a legfőbb kihívója a bajnoki címért, én azonban inkább a példásan erősítő Újpestben látom a fő riválist.
A komoly zenéhez fűzi élete másik meghatározó szerelme. Édesapja a Haller téri templomban 76 évig dolgozott orgonistaként, Lajos is végzett zenei tanulmányokat, a zongora, orgona és oboa elismert művésze. S hogy minek köszönheti fizikai és szellemi energiáját?
- A természetnek. Mivel a két fiam légzési nehézségekkel küszködött, Erdőkertesen vásároltunk telket, ahol rádöbbentem, az ottani különleges minőségű levegő segít. Nem csalatkoztam, mert a fiaim meggyógyultak. Erdélyi fenyőt hozattam Székelyudvarhelyről, húsz nap alatt készült el 110 négyzetméteres faházunk, ahol ma is élünk - tette hozzá Lajos, aki alpolgármesterként is ténykedett a községben.