tóth gabi
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn megnyitotta a Puskás Arénában a Puskás Múzeumot. A FIFA elnöke, Gianni Infantino videoüzentben küldte el a jókívánságait:
A budapesti Puskás Múzeum nemcsak az olimpiai arany- és világbajnoki ezüstérmes magyar labdarúgó, Puskás Ferenc életét hivatott bemutatni, hanem az Aranycsapat valamennyi játékosáról felvonultat ereklyéket - írja az Origo. Az alapítók célja a kiállítással, hogy emléket állítsanak az Aranycsapatnak, illetve kézzelfogható közelségbe juttassák a leghíresebb nemzeti tizenegy ereklyéit. Azok, akik személyesen már nem gyönyörködhettek a híres nagy elődök játékában, nem érezhették át azt a büszkeséget, ami minden magyar szívét megdobogtatta, a Puskás Múzeumot bejárva átérezhessék, milyen felemelő érzés volt, amikor a magyar labdarúgás sztárjai játékukkal meghódították a világot.
Lesz folytatása az Aranycsapat mítoszának; ha Sárosiék és Puskásék eljutottak egykor a csúcs közvetlen közelébe, akkor az utódoknak is képesnek kell lenniük erre. Amikor másfél évtizede hozzáfogtunk, hogy újjáépítsük a magyar labdarúgást, a világ és a magyarok kedvelt sportága itthon romokban hevert. Szinte hihetetlen, hogy amiben egykor a világ legjobbjai között voltunk, abban fél évszázad alatt csaknem eltűntünk a térképről
- mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Puskás Múzeum megnyitóján hétfőn Budapesten.
Hozzátette, a vasfüggöny mögé zárt, elszigetelt, erőszakosan amatőrré tett és államosított, korábban virágzó profi labdarúgóélet szép lassan hozzászürkült a kommunisták egyhangú világához.
"Ráadásul nálunk különös viszonya volt a futballnak a kommunista hatalommal. Egyfelől nyilván őket is megfertőzte. Másfelől sikert hozott, tehát bizonyíthatta a rendszer fejlődését. Harmadrészt mindig félelmet gerjesztett a nemzeti érzés miatt - mondta Orbán Viktor. - A magyar futball kegyvesztettségének monumentális jelképeként itt maradt nekünk a felemás, torzó, félbehagyott Népstadion, ami még sokáig így is nagyszerű élményeket adott nekünk, de akárhányszor rápillantottunk az arénára, mindig emlékeztetett bennünket arra, hogy mennyivel nagyobbak lehetnénk. Gyerekkorom óta mindig csodálkoztam azon, hogy hogy állhat itt egy ilyen csorba, felemás, szárnyaszegett épület, és arra gondoltam, hogy milyen jó lenne befejezetlen világunk egyensúlyát egyszer helyre billenteni. Befejezni, megépíteni végre a nemzet stadionját, a magyar labdarúgó-válogatott otthonát, annak a futballtörténelemben játszott szerepéhez méltó módon és színvonalon. Ez a legalább 100 éves álom vált valóra, amikor öt évvel ezelőtt megnyitottuk az újjáépült Népstadiont, ma Puskás Ferenc Stadiont"
A FIFA elnöke, Gianni Infantino videoüzenetben küldte el a jókívánságait:
Kedves Miniszterelnök Úr, Orbán Viktor, kedves FIFA alelnök és az MLSZ elnök úr, kedves Csányi Sándor és kedves futballszeretők szerte az országban és a világon. Gratulálok a fantasztikus munkáért és a múzeumért, amely Puskás Ferenc emlékének megőrzésére hivatott. A 70. évfordulóján vagyunk ennek a nagyszerű magyar csapatnak, amely bejutott az 1954-es világbajnokság döntőjébe, így nem is lehetne jobb időzítése a múzeum megnyitásának és az emlékezésnek. Ez is ugyanúgy hozzátesz Puskás örökségéhez, mint ahogy a FIFA minden egyes évben kiosztja a legszebb gólért járó Puskás-díját. 2027. április 1-én lesz a 100. évfordulója annak, hogy Puskás megszületett, ami rendkívül fontos dátum lesz a futball történetében. Puskás elképesztő örökséget hagyott maga után, azoknak, akik látták játszani és gólokat lőni a Honvédban és a Real Madrid színeiben, de a válogatott szinten is a legendás magyar csapatban játszott. Ez a gyönyörű kiállítás a múzeumban megmutatja azokat a kincseket, amelyek az eredményeihez kapcsolódnak. Egy világklasszis futballista elismerése egy világklasszis helyen
- mondta Gianni Infantino, a FIFA elnöke az üzenetében.