tóth gabi
Öt 1966-os vb-győztes angol futballista halálát is a demencia, illetve az Alzheimer-kór okozta. Október 21-én meghalt a BEK-győztes Bobby Charlton is.
Az idegsebészek és a neurológusok ismét vészharangot kongatnak, mert léteznek sportolói sérülések, betegségek, melyekből nincs menekvés; ezek közül a legrosszabb a demencia/Alzheimer-kór. A The Sun emlékeztetett arra, hogy az október 21-én elhunyt Sir Bobby Charlton egyike annak az öt 1966-os vb-győztes labdarúgónak, akik demenciában szenvedtek, és ez ijesztő megállapítás.
Nobby Stiles 78 esztendősen távozott az élők sorából, Jackie Charlton (85), Martin Peters (76), Ray Wilson (83) és legutóbb Bobby Charlton hunyt el. Valamennyien demenciában, illetve Alzheimer-kórban szenvedtek. A Glasgow-i Egyetem neuropatológusa, Willie Stewart négy éve megállapította, a futballisták, rögbisek, amerikaifutballisták, ökölvívók 66 százalékkal nagyobb eséllyel szenvedik el a halálos demenciát az átlagemberekhez képest.
A mentális leépüléshez hozzájárulhat a gyakori fejelés, ráadásul a hatvanas években sokkal nehezebb labdákkal játszottak. A régi bőrgolyók lassabbak voltak, és ha megszívták magukat nedvességgel, sárral, úgy megütötték a játékos fejét (agyát), hogy azok beleszédültek, és ez hozzájárulhatott a világbajnok angol játékosok leépülésükhöz és későbbi halálukhoz.
A fejsérülés a rögbisek körében még gyakoribb, míg a bokszban rendszeres probléma. Ezért újabban a rögbis fogvédőkbe érzékelőket helyeznek, azok másodpercek alatt információt szolgáltatnak a fejet/agyat érő ütésről. A következő lehetséges lépés az érzékelők beszerelése lesz a sisakokba. A biomarkerek alkalmazása - például a nyál és a vér elemzése – előnyös annak eldöntésére, hogy a sérült sportoló mikor játszhat újra. Januártól ezeket a technológiákat bevezetik az angol rögbisportban.
Mi a demencia és az Alzheimer-kór?
A demencia egy szindróma, időskori elbutulás krónikus vagy egyre súlyosbodó agybetegség következménye. A magasabb kognitív funkciók károsodásával jár, sérül az emlékezet, a gondolkodás, tájékozódás, megértés, számolás, tanulás, nyelvi kifejezés képessége, véleményalkotás és döntéshozatal. Az Alzheimer-kór visszafordíthatatlan, időben egyre súlyosbodó agyi megbetegedés, minek következtében romlik a beteg memóriája, gondolkodási képessége egészen addig, amíg a mindennapi élet egyszerű feladatait sem képes elvégezni. Ez a kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka.