Létrehozva: 2023.10.23.

Ez ijesztő: Riasztó adatok kerültek elő Bobby Charlton halála kapcsán

Öt 1966-os vb-győztes angol futballista halálát is a demencia, illetve az Alzheimer-kór okozta. Október 21-én meghalt a BEK-győztes Bobby Charlton is.

Az idegsebészek és a neurológusok ismét vészharangot kongatnak, mert léteznek sportolói sérülések, betegségek, melyekből nincs menekvés; ezek közül a legrosszabb a demencia/Alzheimer-kór. A The Sun emlékeztetett arra, hogy az október 21-én elhunyt Sir Bobby Charlton egyike annak az öt 1966-os vb-győztes labdarúgónak, akik demenciában szenvedtek, és ez ijesztő megállapítás.

Bobby Charlton
Manchesterben Bobby Charltont gyászolják Fotó: AFP

Nobby Stiles 78 esztendősen távozott az élők sorából, Jackie Charlton (85), Martin Peters (76), Ray Wilson (83) és legutóbb Bobby Charlton hunyt el. Valamennyien demenciában, illetve Alzheimer-kórban szenvedtek. A Glasgow-i Egyetem neuropatológusa, Willie Stewart négy éve megállapította, a futballisták, rögbisek, amerikaifutballisták, ökölvívók 66 százalékkal nagyobb eséllyel szenvedik el a halálos demenciát az átlagemberekhez képest. 

A mentális leépüléshez hozzájárulhat a gyakori fejelés, ráadásul a hatvanas években sokkal nehezebb labdákkal játszottak. A régi bőrgolyók lassabbak voltak, és ha megszívták magukat nedvességgel, sárral, úgy megütötték a játékos fejét (agyát), hogy azok beleszédültek, és ez hozzájárulhatott a világbajnok angol játékosok leépülésükhöz és későbbi halálukhoz. 

A fejsérülés a rögbisek körében még gyakoribb, míg a bokszban rendszeres probléma. Ezért újabban a rögbis fogvédőkbe érzékelőket helyeznek, azok másodpercek alatt információt szolgáltatnak a fejet/agyat érő ütésről. A következő lehetséges lépés az érzékelők beszerelése lesz a sisakokba. A biomarkerek alkalmazása - például a nyál és a vér elemzése – előnyös annak eldöntésére, hogy a sérült sportoló mikor játszhat újra. Januártól ezeket a technológiákat bevezetik az angol rögbisportban. 

Mi a demencia és az Alzheimer-kór?

A demencia egy szindróma, időskori elbutulás krónikus vagy egyre súlyosbodó agybetegség következménye. A magasabb kognitív funkciók károsodásával jár, sérül az emlékezet, a gondolkodás, tájékozódás, megértés, számolás, tanulás, nyelvi kifejezés képessége, véleményalkotás és döntéshozatal. Az Alzheimer-kór visszafordíthatatlan, időben egyre súlyosbodó agyi megbetegedés, minek következtében romlik a beteg memóriája, gondolkodási képessége egészen addig, amíg a mindennapi élet egyszerű feladatait sem képes elvégezni. Ez a kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka.  

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek