Létrehozva: 2023.09.13.

Veszélyes helyszínen nyerhet olimpiai aranyat a magyar úszó

Rasovszky Kristóf gőzerővel készül Párizsra, bár a Szajnával még vannak bajok.

Tokióban ezüstérmet nyert, de Párizsban már a csúcsra érhet Rasovszky Kristóf. A nyílt vízen klasszis magyar úszó edzője optimista a tanítvány sikerét illetően, igaz, még az is lehet, hogy Párizson belül máshol rendezik a játékokat.

Szokolai és Rasovszky Tokióban a 10 kilométeres ezüstérem után / Fotó: Nemzeti Sport

Szokolai László, a veszprémi Balaton Úszó Klub mesteredzője elmondta, szerencsés esetben 2-2 magyar férfi és női versenyző is a hullámok közé vetheti magát az olimpián.

„Egyelőre annyi végleges, hogy az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Rasovszky Kristóf 10 km-en versenyez, ám Betlehem Dávidnak és két női úszónknak is van esélye a jövő augusztusi párizsi rajtra” – tudatta a veszprémi tréner.

Kristóf amúgy rajtjogot szerzett a medencés úszásban a 400, 800 és 1500 méteres távon való indulásra is, de tartom magam ahhoz, hogy a nyílt vízi próbatétele élvez elsőbbséget, ugyanis kirobbanó formáját tekintve akár aranyérmet is hozhat Párizsból.”

Szokolai hozzátette, a legutóbbi Világ Kupa-versenyen a helyszínnek kiszemelt Szajna vize erősen szennyezett volt egy erős esőzés miatt.

Emiatt a VK-viadal elmaradt, majd a különleges helyzetben mi, edzők eszmét cseréltünk az ötkarikás rendező franciákkal és a nemzetközi szövetség jelen lévő tisztségviselőivel. Abban maradtunk: a rendezők kötelessége, hogy ha az olimpián az úszók egészségét bármi veszélyezteti, úgy garantálnak egy másik helyszínt.

Szokolai nem zárta ki annak veszélyét, hogy egy, a mostanihoz hasonló erős esőzés miatt újra egészségtelenné válik a folyó vize, ezért létezik egy B helyszín-terv.

„Azt hallottam, hogy mi, nyílt víziek átköltözhetünk a fővárostól 20 kilométernyire lévő Vaire-sur-Maine-ben található tóhoz. Ha azonban mégis marad a Szajna, akkor téglalap alakú pálya vezethet Rasovszky aranyérméhez.”