tóth gabi
A pénz beszél, a bánya diktál. Ledózerolják Schumacherék házát, megsemmisítik még a legendás autóversenyző édesanyjának sírját is.
Ezernyi rendőr hatnapos kiürítési akciója ért véget a héten az RWE energetikai óriáscég barnaszénbányájának bővítése miatt lebontásra váró német településen. Az Észak-Rajna-Vesztfália tartománybeli, elnéptelenedett Lützerath üres épületeiben évek óta klímaaktivisták táboroztak, most pedig több százan állták sokáig az ostromot. Egy szombati, több tízezres tüntetésen történt összecsapásban hatósági adatok szerint 70 rendőr, a szervezők tájékoztatása szerint legkevesebb 90 tüntető sérült meg. Lützerath csak ebben a tartományban, az 1950-es évektől, már a 60. falu volt, amit bekebeleztek Európa legnagyobb lignitlelőhelyén a bányák exkavátorai. És nem az utolsó: a következő években többek között a Schumacher család révén világhírűvé vált Kerpen-Manheimet is a földdel teszik egyenlővé.
A 898-ban már létező településről, Michael Schumacher szülőhelyéről az utóbbi bő tíz évben fokozatosan telepítették át az ingatlanaikból kivásárolt mintegy 1600 lakót. A házukhoz közeli gokartpályán (amelyet hosszas huzavona után sikerült megmenteni) egykor vb-futamot is rendeztek, ott kezdte autóversenyzői karrierjét a hétszeres F1-világbajnok öccse, Ralf Schumacher, de a négyszeres vb-győztes Sebastian Vettel is.
A pályán ismerkedett össze Schumi és későbbi felesége, Corinna (akkor még a rivális Heinz-Harald Frentzen barátnője volt). 1995-ben a városházán volt a pár polgári esküvője.
A kultúrházzal, a templommal és a többi lakóépület mellett Schumiék házával együtt „eltakarításra” ítélt helyi temetőben nyugszik a világsztár édesanyja, Elisabeth.
Kerpen-Manheimet a tervek szerint 2024-ben rombolják porig.