tóth gabi
Rekordidő alatt menti meg a sportolókat hazánk.
Budapest mellett három vidéki város, Sopron, Debrecen és Szeged ad otthont idén júniusban a vizes világbajnokságnak. A szervező nemzetközi szövetség könnyebbséget adott. Ezúttal elmarad a toronyugrás, s a lelátókra írt kritériumokat sem kell betartani, ezért építkezni sem kell a viadal előtt. Kizárólag már meglévő létesítményekben zajlanak majd az események, még ideiglenesen sem építenek semmit a szervezők. A Nemzetközi Úszöszövetség (FINA) jelentősen csökkentette a jogdíjakat, és azt is vállalta, hogy mindössze kis létszámú delegációt küld a világbajnokságra, ezzel is hozzájárulva a költségek csökkentéséhez.
A világbajnokságot a Magyar Úszószövetség (MÚSZ), a Magyar Vízilabda-szövetség (MVLSZ) és a Nemzeti Sportügynökség közösen rendezi. A programban rendhagyó módon az úszás és a szinkronúszás az első héten szerepel, a műugrás és a nyílt vízi úszás a második héten következik, a vízilabdatorna értelemszerűen két hétig tart. A szervezőbizottság elnöke Wladár Sándor, a MÚSZ elnöke lett, aki élete egyik legnagyobb kihívásának nevezte a rendezést, amelynek előkészítésére mindössze négy hónap maradt. Wladár hangsúlyozta, hogy nem szeretnének versenyezni a csodálatos 2017-es rendezéssel, ám a megszokott magas színvonalat biztosítják. Mihók Attila, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgatója kiemelte, hogy telt házas rendezéssel és több mint százezer vendégéjszakával terveznek, ami repülőrajtot adhat a koronavírus által padlóra küldött turizmusnak és minden kapcsolódó vállalkozásnak, és jelentős államháztartási bevételt is generál. Hozzátette, hogy mindenben alkalmazkodnak az aktuális járványügyi intézkedésekhez.
Az úszás és a műugrás a Duna Arénában, a szinkronúszás a margitszigeti Széchy-uszodában, a vízilabda a Hajós ötvenese mellett ellátogat Debrecenbe, valamint a Modern Városok Program keretében épített vadonatúj soproni és szegedi komplexumba, a nyíltvízi úszók pedig a tervek szerint a tavalyi Eb-n kiválóan debütált Lupa-tavi helyszínen küzdenek majd.
Ez a rendezés nem érinti a 2027-es olimpiai kvalifikációs világbajnokságot, amelynek ugyancsak Magyarország ad otthont. Wladár Sándor kijelentette, nem szeretnének versenyezni a 2017-es budapesti világbajnoksággal - ahol a szinkronúszást például gyönyörű környezetben, a Városligetben bonyolították le -, hiszen most az a legfontosabb, hogy versenyzési lehetőséget biztosítanak a sportolóknak.