kulcsár edina
A háromszoros olimpiai bajnok vívó pszichológusként elemezte a magyar csapatot.
Az év egyik negatív szenzációja volt a férfi kézilabda-válogatott borzalmas szereplése a részben hazai rendezésű kézilabda-Európa-bajnokságon. Együttesünk a csoportból sem jutott tovább, és csak a 15. lett. A játékosok közül többen amiatt panaszkodtak, hogy túl nagy teher volt számukra, hogy húszezer magyar előtt kellett bizonyítaniuk.
Ez ügyben szólalt meg most Szilágyi Áron is, a háromszoros olimpiai bajnok a dolgok lelki oldaláról adott tájékoztatást. Nem csoda, mivel pszichológusi diplomával is rendelkezik.
“Szakembernek nem mondanám magam, hiszen egy alapfokú pszichológiai diplomám van, de olyan sportolóként, aki hosszú ideje kéri szakember segítségét a mentális felkészüléshez, nekem is van néhány gondolatom az Európa-bajnokságról. Még úgy is, hogy a kézilabda szakértőjének aztán végképp nem tartom magam” – kezdte a Molcsapat oldalán az Év Sportolója.
Szilágyi kitárt arra, hogy a csapatból a hírek szerint senki sem vette igénybe a sportpszichológus segítségét:
A sportpszichológus és a sportoló között csak akkor működik hatékonyan a munka, ha egy erős bizalmi viszony alakul ki közöttük. Nem úgy megy, hogy két héttel az Eb előtt elmegyek egy kezelésre, és máris tökéletesen fogok tudni koncentrálni a sorsdöntő meccsen.
Szilágyi szerint évekbe is telhet kire kialakul egy bizalmi viszony a sportoló és a szakember között.
Áron, aki a rendkívül szoros és kiegyenlített kardvívó mezőnyben elsősorban párját ritkító mentális felkészültségével aratja a sikereit, szerint önmagát hozza hátrányba az a sportoló, aki nem kéri szakember segítségét, és ez azokra is igaz, akik egyébként jó versenyzőtípusok.
„Bevallom, eléggé bosszant, amikor azt olvasom, hogy mi, magyarok nem bírjuk a kiélezett helyzeteket, és magyar betegség, hogy a végén elbukunk” – véli Szilágyi. „A szakértő segítség annak sem árt, akit nem lenyom, hanem felpörget a tét. Már csak azért is, amit korábban is említettem: mivel a csapatok és válogatottak között aprók a különbségek, a legtöbb verseny fejben dől el, az nyer, aki pszichésen jobban bírja” – zárta a gondolatait Áron.