tóth gabi
Nem csak az NB I-ben vált be fényesen, a nemzeti tizenegynél is meghozta a sikereket.
Minden idők legsűrűbb őszi menetelése második harmadán jutott túl a magyar labdarúgó-válogatott a Moszkvában kiharcolt 0-0-val. A hat Nemzetek Ligája-csoportmeccs mellett két Európa-bajnoki pótselejtezőnk csúszott át tavaszról a koronavírus-járvány miatt. A Rossi-féle Honvédnál már tökélyre fejlesztett új taktikai hadrendben eddig öt meccsből négy bravúr a mérleg.
„Mostantól nincs több szöveg, csak kőkemény munka! Rengeteg meccset és még több játékost néztünk meg. Nem volt könnyű az élet a járvány alatt, de nagyon sokat gondolkodtunk új taktikai dolgokon, amelyeket remélhetőleg látni is fogtok majd hamarosan”
– ígérte Marco Rossi szövetségi kapitány, amikor a tavaszi kényszerszünet után munkához látott. Az eredmény:
Az őszi sorozatmérkőzések
Szeptember 3.: Törökország-Magyarország (Nemzetek Ligája) 0-1 Szeptember 6.: Magyarország-Oroszország (Nemzetek Ligája) 2-3 Október 8.: Bulgária-Magyarország (Eb-pótselejtező) 1-3 Október 11.: Szerbia-Magyarország (Nemzetek Ligája) 0-1 Október 14.: Oroszország-Magyarország (Nemzetek Ligája) 0-0 November 12.: Magyarország-Izland (Eb-pótselejtező) ? November 15.: Magyarország-Szerbia (Nemzetek Ligája) ? November 18.: Magyarország-Törökország (Nemzetek Ligája) ?
A fenti eredmények is mutatják: Rossi nem a levegőbe beszélt. A kevés felkészülési idő, a mieink számára szokatlanul nagy terhelés és a pandémia okozta hiányzások ellenére a válogatott eddig várakozáson felül vette a nehéz akadályokat.
A bátor személyi döntések mellett telitalálatnak bizonyult az újragombolt taktika is – ami olasz szövetségi kapitányunk és segítői, sőt több játékosuk számára nem is olyan új. A kapus előtti háromfős (vagy védekezéskor ötös) védősor, a három belső középpályás (támadásban kiegészülve a széleken előretörő „futókkal”), elöl pedig az erős középcsatár és a szabadabban mozgó másik támadó kettőse 2017-ben már szó szerint aranyat ért.
Volt tehát mihez visszanyúlnia Rossinak: a Honvéd csodaszámba menő bajnoki címét is az a hadrend hozta meg, amit szeptember óta a válogatott követ.
A kapitány stábjában akkor is ott volt két jelenlegi segítője, Cosimo Inguscio és Giovanni Costantino.
Az sem lehet véletlen, hogy egyre több poszton számít az elvárásait álmukból felkeltve is fújó egykori kispesti játékosaira. Oroszországban Botka Endre (ma már FTC), Holender Filip (Partizan Beograd) és a még mindig honvédos Gazdag Dániel is a kezdőcsapat tagja volt, de ha nincs Baráth Botond formahanyatlása és Eppel Márton elhúzódó klubkeresése, vélhetően ők is kerettagok lennének a hajdani Rossi-sikercsapatból.
A válogatottnál a legfeltűnőbb változás a korábbi gyászos idegenbeli mérleg ugrásszerű javulása, és az, hogy vendégként négy erősebb ellenféltől összesen egyetlen gólt kaptunk.
Volt már kétmeccses év is
A két és fél hónapra összesűrített nyolc válogatott meccs nem teljesen példa nélküli, de Verebes József vezérletével 1994 márciusától júniusig nem tétre menő, hanem ugyanennyi barátságos mérkőzést játszott a nemzeti tizenegy. A másik végpont: 1968-ban, a megnyert mexikói olimpia előtt egész évben csak két Eb-selejtezőt játszott a magyar válogatott.