kulcsár edina
Nem egyszerû komoly eredményt elérni a magyar válogatottal.
Talant Dujshebaev, Kim Rasmussen és Ljubomir Vranjes. Mindhárom külföldi tréner Bajnokok Ligája-győztesként érkezett a magyar férfi, vagy női válogatott kispadjára. Ezen kívül egy valami közös még bennük: mindhárman rossz eredményeket értek el a nemzeti csapat élén.
A spanyol Talant Dusjhebaevet nagy reményekkel szerződtette a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) 2014-ben. A kirgiz származású szakember háromszor nyert BL-t a Ciudad Reallal, mielőtt Magyarországra jött. A fiatalítás jegyében 9 új játékost nevezett a keretbe a 2016-os Eb-n. Sok köszönet nem volt benne, a 13. helyen végeztek a mieink. Dujshebaev élő adásban többször kiakadt a riporterek kérdései miatt.
Ha én nem kérlek benneteket, ne kezdjetek el taktikáról okoskodni
– mondta el a dánok elleni vereség után 2016-ban.
Az Eb után távozott a kispadról, pár hónap múlva pedig a lengyel Kielcével Bajnokok Ligáját nyert – a Veszprém ellen, kilencgólos hátrányból felállva.
A dán Kim Rasmussen BL-győztes volt a román CSM Bucuresti női kéziseivel, a mienknél jóval gyengébb lengyel válogatottal pedig kétszer volt vb 4. helyezett. A magyar nemzeti csapat élén a mérlege azonban egy 12. hely az Eb-ről, és tavaly decemberben egy 15. pozíció a vb-n. Hiába tehát a szakmai sikerek, eddig ő sem sikeres a mieinkkel.
Január 17-én ért véget számunkra a 2018-as férfi kézilabda Eb. Az új kapitány, a Flensburggal Bajnokok Ligáját nyerő Ljubomir Vranjes pedig összehozta minden idők legrosszabb szereplését a mieinkkel - holtversenyben – elért 14. hellyel.
Ezek a játékosaink vannak, nincsenek mások
– mondta el svéd tréner.
Ebben a mondatban talán benne is van a válasz arra, hogy a máshol sikert sikerre halmozó edzők miért buknak el Magyarországon. Pár klasszis mellett nagyon gyenge a merítési lehetőség, ráadásul a magyar sztárklubok tömve vannak légiósokkal. A fiataloknak pedig nincs lehetőségük fejlődni a legmagasabb szinten.