tóth gabi
Egy év múlva dõl el, hogy a magyar fõváros rendezheti-e meg a 2024-es ötkarikás játékokat. Három ellenfélt kell legyõzni, az Agenda2020 nekünk segíthet.
2017. szeptember 15-én, azaz nagyjából egy év múlva Limában dönti el a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hogy melyik város rendezheti meg a 2024-es nyári olimpiát és paralimpiát. A még versenyben lévő négy város között van Budapest is, a magyar főváros ellenfele Róma, Párizs és Los Angeles.
A magyar pályázat logóját április 14-én mutatták be, amely elsőre kicsit szétszórtnak tűnik, de komoly koncepció van mögötte. A logó az olimpiai öt karika darabjaiból tevődik össze, és fiatalos, dinamikus filmben leplezték le a szervezők, hogy miért erre az ötletre esett a választás.
A Graphasel Design Stúdió tervét közel kétszáz pályázat közül választotta ki a szakmai zsűri. Szerintük a logó
A magyar olimpia költségei ugyan magasak, de a PWC tanulmánya kiemeli, hogy a rendezés nyereséges lehet. A költségek a 2015–2025-ös időszakban 1043 milliárd forintot tennének ki. Azt hozzá kell tenni, hogy ebben nincsenek benne azok a kiadások, amelyek az olimpiát is segítik, de a rendezéstől függetlenül is megvalósulnak. Ez további 2070 milliárd forintból, javarészt közlekedést segítő beruházásokból áll.
Az olimpiának nem csak kiadásai, hanem bevételei lennének, a tanulmány szerint Magyarország 2983 milliárd forinttal gyarapodhatna. Az állam nyeresége 1142 milliárd lenne, a háztartásokhoz jövedelme 1006 milliárd lehet, de a vállalkozók is gyarapodnának 836 milliárddal.
Magyarország több versennyel is bizonyíthat addig. Nálunk rendezik a 2017-es FINA vizes világbajnokságot, a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált, a 2019-es cselgáncs vb-t, a 2019-es kajak-kenu vb-t, és a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokságon négy mérkőzéseinek is otthont ad.
Az olimpiát nem csak Budapesten tartanák, a tíz fővárosi helyszín mellett a vidék is bekapcsolódna. Lennének versenyek Székesfehérváron (asztalitenisz), Győrött (labdarúgás, kézilabda), Veszprémben (kézilabda), Balatonfüreden (vitorlázás, úszás), Balatonudvarin (golf), Miskolcon (labdarúgás), Üllőn (lovaglás), Debrecenben (kosárlabda, labdarúgás) és Szegeden (evezés, kajak-kenu) is.
A magyar pályázatnak jó esélyei vannak. Rómában még az sem biztos, hogy pályázni szeretnének, így ha ők visszavonják indulási szándékukat, akkor két európai helyszín marad: Budapest és Párizs. A francia főváros korábban már volt rendező, idén Franciaországban rendezték az Európa-bajnokságot.
Egyetlen nem európai pályázat maradt, Los Angeles harmadszor adhat otthont ötkarikás játéknak. A város rendezési esélyeit növeli, hogy Észak-Amerika utoljára 1996-ban kapott olimpiát, akkor Atlanta volt a helyszín. Európában négy évvel ezelőtt, 2012-ben Londonban rendeztek utoljára játékokat.
A végső döntés a NOB 2017. szeptember 17-i limai gyűlésén fog megszületni, ahol a négy város bemutatja a végleges prezentációját, és a júliusban elkészülő értékeléseket is ismertetik egy utolsó értékelő összegzés formájában.