tóth gabi
Három éve Michael Jordan a leggazdagabb visszavonult sportoló. Nálunk aligha keresnek jobban nyugdíjasként a korábbi hõseink.
Az egykori profi kosárlabdázó, Michael Jordan 2003-ban fejezte be a karrierjét, de tavaly 110 millió dollárt keresett. A Forbes szerint Jordan a leginkább eladható név Amerikában, még Bill Gateset és Tom Hankst is megelőzi, az ismertsége elképesztően magas, 98 százalékos.
A Jordan márka aranybánya, a tulajdonos Nike sportszergyártó cég és a sportoló is óriásit kaszál vele. Amíg az amerikai kosárlabdacipő szegmensben 3.7%-os növekedést mértek, addig a Jordan márka ennek a négyszeresével bővült tavaly.
A Forbes úgy véli, vannak olyan egykori profi sportolók, akik "nyugdíjasként" sokkal jobban keresnek, mint aktív korukban. Például Jordan tavalyi, Nike-val kötött szerződése elérte a 100 millió dollárt. Ez meghaladta a sportoló 15 NBA-szezonban megkeresett összesen 94 milliós fizetését.
A lista második helyezettje David Beckham. Õ három éve vonult vissza és tavaly 65 millió dollárt vitt haza. Az angol futballista legutóbb a Paris Saint-Germainben játszott.
A 14 fős toplista utolsója, egyben egyetlen női tagja Li Na teniszező. Két éve hagyta abba a profi játékot, és tavaly 14 millió dollárt keresett.
A listán egyébként négy-négy kosárlabdázót és golfozót, két-két labdarúgót és amerikaifutballistát, valamint egy-egy autóversenyzőt és teniszezőt találunk.
Magyarországon kevés az olyan nemzetközi hírnévnek örvendő egykori sportolónk, aki a pályafutása után is kamatoztatni tudta volna eredményeit. Csak elvétve szerepelnek reklámokban is.
Az Aranycsapat tagjai nemzeti hősök voltak, a világon mindenhol ismerték őket, karrierjük után azonban átlagemberként éltek, nem halmoztak fel milliárdokat. Darnyi Tamás, Egerszegi Krisztina és Kovács Koko István sem szerepel reklámokban, jelenleg nem adják az arcukat egyetlen brandhez sem.
Habár világsztárok voltak, legtöbben aligha jelenthetik ki, hogy nyugdíjasként jobban keresnek, mint aktív sportolóként.