tóth gabi
A világbajnok pilótát gyerekként sok megrázkódtatás érte. Az iskolában megalázták, a versenypálya közelében lenézték. Nem adta fel az álmait, de akaratos és törtetõ ember lett, aki nem hisz a pilóták közti barátságban.
Lewis Hamilton belejött a siránkozásba! Tavasszal még azon kesergett, hogy sokan nem tartják igazi sportolónak. Az Osztrák Nagydíj után azzal nem tudott megbékélni, hogy éppen a csapattársa, Nico Rosberg a legnagyobb ellenfele. Két hete pedig ritka nagy bunkóságot követett el: sapkában állta végig a gyászszünetet.
Mindezt még tetézte is a gyenge magyarázkodásával, miszerint őt nem tájékoztatták a megemlékezésről. A fotó alapján mindenki mást igen:
Most pedig itt az újabb könnyfakasztó lelkizés! A Szingapúri Nagydíj előtt a kétszeres világbajnok arról beszélt a Channel NewsAsia-nak, hogy gyerekkorában a tanárai lenézték őt.
Semmit sem érsz majd el
- a pilóta szerint gyakran ezt ismételgette neki az egyik tanár. Hamilton biztos benne, hogy ugyanez az ember ma ránézne, majd azt mondaná: „igen, segítettem neki az úton”. A versenyző úgy véli, ez nagy marhaság.
Adódik a kérdés: vajon találkozott-e később a tanáraival?
Nem. Egy másodpercet sem adnék nekik az időmből.
A brit pilóta megaláztatásai az iskolán kívül is folytatódtak. Nyolcévesen már gokarttal nyert versenyeket, az általa tisztelt felnőtt pilóták azonban lenézték őt. „Emlékszem, néhányan elmentek mellettem, de még csak rám se néztek.”
Azóta persze Hamiltonnal nagyot fordult a világ. Bár nem tartja magát igazi példaképnek, mégis úgy véli, olyan helyzetben van, hogy inspirálhatja az embereket. „A motorsportban mindig is a fehérek uralkodtak, de mostanában ázsiai és színes bőrű gyerekek rohannak oda hozzám.” Éppen ezért a pilóta egy rosszul sikerült futam után azt akarja megmutatni, hogyan lehet később visszavágni.
Ezt a felfogást még az iskolában tanulta meg. Akárhogy kritizálták a tanárai, akármennyire mondogatták neki, hogy semmi sem lesz belőle, ő csak ment a saját feje után. Kereste a lehetőséget, hogy mikor tudja megmutatni, nem lehet csak úgy félreállítani. Nem törődött semmivel, nem hallgatott a kritikákra, és sosem adta fel. Amit meg akart valósítani, azt meg is tette.
Saját bevallása szerint a kitartását a szüleitől örökölte, édesapja például rengeteg pluszmunkát vállalt azért, hogy a fia versenyezhessen. Hamilton a szerencsében nem hisz, amit elért, azt a kemény munkának és a kitartásnak köszönheti.
Rosbergről azt mondta, már 13 évesen kegyetlen ellenfelek voltak, és ma is azok. Hamilton úgy véli, barátok igazán sohasem lehetnek, mert a pályán egymás ellen küzdenek. „Barátságosak vagyunk egymással, de mindannyian nyerni akarunk. Így nagyon nehéz lenne, ha barátok lennénk.” A brit versenyző szerint az F1 kegyetlen:
Vagy csinálod, vagy meghalsz. Le akarod őket nyomni. Keményen.
Hamilton tehát gyerekkori megrázkódtatásai miatt lett olyan, amilyen. Hivalkodó, néha flegma, önző és törtető. A pályán és azon kívül is agresszív. Az eredmények persze őt igazolják: kétszeres világbajnok, a jelenlegi pontversenyt is magasan vezeti. A Forma-1 történetének legjobban fizetett pilótája, az Egyesült Királyság leggazdagabb sportolója.
Más kérdés: a sapkás balhéja viszont azt bizonyítja, hogy a pénzéből nem illemtanórákat vett.