kulcsár edina
Egy nem létezõ futballakadémia számos afrikai fiatalkorú labdarúgót csempészett Laoszba. A gyerekekkel szerzõdést írattak alá, majd embertelen körülmények között tartották õket.
Gyermekkorú afrikai labdarúgókat kényszerítettek szerződések aláírására. Azt ígérték nekik, hogy egy ismert klub akadémiáján fejlődhetnek.
Sokan elcsábultak a lehetőségtől, ám végül nem a beígért helyre kerültek. Embertelen körülmények fogadták őket, szinte rabszolgaként tartották őket.
A laoszi Champasak United komoly haszon reményében szerette volna értékesíteni az ingyen megszerzett futballistákat, viszont a BBC kiderítette, hogy a klub akadémiája gyakorlatilag nem létezett.
Edzők és orvosi stáb sem tartozott az egyesülethez. Tífusz- és maláriajárvány fenyegette a játékosokat. A FIFA kapcsolatba lépett a laoszi csapattal, amelynek eredményeként számos ifjú labdarúgót kimenekítettek.
A 14 éves Kesselly Kamara elmondta, hosszú távú szerződést írattak alá velük, de a beígért fizetésből alig kaptak valamit.
Borzalmas körülmények között éltünk, 30-an laktunk egy ablaktalan szobában, de előfordult, hogy a stadion padlóján aludtunk.
A FIFA korábban megtiltotta, hogy 18 évnél fiatalabb labdarúgók más országbeli klubokhoz igazoljanak, ám ezt a rendelkezést rendszeresen megsértik. A laoszi szövetség elnöke segítette a FIFA vizsgálatát, eközben a Champasak United cáfolta a vádakat.
Az volt az ötlet, hogy segítsünk az afrikaiaknak. Felnőttkorú focisták csatlakozhattak az akadémiánkhoz, ahol profi edzők mellett fejlődhettek.
A klub szóvivője szerint 30 afrikai játékos került az akadémiájukra. Egyikük sem volt kiskorú, szállást, étkezést és havi 100 dollárt biztosítottak a számukra.
Senkit sem kényszerítettünk arra, hogy akarata ellenére nálunk futballozzon.
A cikk megemlíti, hogy számos ilyen fiktív akadémia létezik világszerte. Csak Nyugat-Afrikából évente mintegy 15 ezer fiatal játékos vág neki a világnak hasonló ígéretek miatt.