tóth gabi
A bátyjukat veszítették el Eisemann Lászlóban a magyar focisták. A legendás masszõr közel állt a játékosokhoz.
Rengetegen ismerték, de a többség csak akkor tudta meg, hogy depresszióval küzdött, amikor már késő volt. Persze egy örökké vidám figura kapcsán mindenre gondolunk, csak arra nem, hogy súlyos kétségek gyötrik.
Eisemann László állandóan sztorizott, áradt belőle az életerő, viszont csendben maradt, amikor inkább beszélnie kellett volna.
A legendás masszőrnek a munkája volt a szenvedélye, és ez kivételesen nem egy unalmas közhely. Eizi ugyanis percre pontosan, dátumok szerint, fejből vágta saját karrierjét. Nem azt mondta, hogy közel 1500 meccsen dolgoztam, hanem mindig pontosan tudta, mennyinél tart.
Utoljára másfél éve beszéltem vele, akkor 1439 találkozót számlált. Volt egy hatalmas plakátja, annak a hátoldalán vezette a mérkőzéseit.
Vonalzóval szerkesztette, külön színekkel jelölte a dátumokat, meccseket. Naiv volt, azt hitte soha nem fog betelni, de pár éve kénytelen volt bővíteni a plakátot.
Nem hitte el, amikor felkérték a válogatott gyúrójának, azt gondolta, telefontrükk áldozata lett. Bicskei Bertalan hívta őt 1989-ben, aki azonnal a lényegre tért.
Szia, Eizi, te vagy a válogatott gyúrója. Mondtam neki, ne vicceljen. De-de, te vagy, úgyhogy mit tehettem?
1989-től 15 szövetségi kapitányt szolgált ki a magyar válogatottnál. Azt mondta, mindenkivel jól kijött, az Aranycsapat legendáját, Puskás Ferencet különösen tisztelte.
Öcsi bácsi Dublinban felírta a kezdőcsapatot egy lapra. A meccs után már nem volt jelentősége, nekem viszont igen, magammal vittem emlékbe.
És ez csak egy darabja volt Eisemann futballmúzeumának. A masszőr egyedülálló gyűjteményt hozott össze a házában. Világsztárok mezei, közös fotók klasszisokkal, csapatképek, zászlók és labdák sorakoztak nála.
Telkiben egy alkalommal Dzsudzsák Balázzsal megviccelték a játékosokat. Eisemann Michael Jackson-álarccal a fején sorra benyitott a szobákba. Ennek ellenére a gyúró nem tartotta magát mókamesternek.
Gyúrás közben sokat beszélgetünk a játékosokkal. Olyan vagyok, mint egy jó báty, aki mindenkit meghallgat.
Eisemannak Détári Lajos és Lipcsei Péter voltak a kedvencei, míg a maiak közül Dzsudzsák Balázs állt hozzá a legközelebb. Utóbbi rendszeresen ajándékokkal lepte meg, sőt, előfordult, hogy valamelyik sportkocsiját is vezethette.
Lipcsei Petinek azt szoktam mondani, én vagyok az egyetlen ember, aki minden meccsedet élőben látta.
Détári Lajosról azt tartotta, ha nem Magyarországon születik, világklasszis lett volna.
Eisemann 1982 márciusában a serdülő válogatott mellett kezdte a masszőri karrierjét, vagyis 33 éven át dolgozott a magyar futballban. A munkája volt a szenvedélye, a Ferencváros pedig a mindene. Nem várta meg, hogy elveszítse...