Magyar Péter mindenkit megaláz: nyugdíjasokat, a szavazóit és a saját családját is

INSIDER
Létrehozva: 2015.05.18.

Bármikor lecsaphat a szívhalál a magyar pályákon is

Két héten belül három, Belgiumban játszó fiatal sportolót vitt el a szíve. A Ripost a hirtelen szívhalál fenyegetése kapcsán utánajárt, mi a helyzet a magyar pályákon.

A belgiumi tragédiák hallatán a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) vezető orvosa minden pályára defibrillátort, és minden csapatba egy-egy életmentésre kiképzett játékost követelt. Utóbbit furcsállották informátoraink, akik a legnépszerűbb, így a szívhaláltól is leginkább veszélyeztetett sportágban, a labdarúgásban dolgoznak.

A keretekben nagy a fluktuáció, de akár sérülés miatt is hiányozhat a „felelős” a legrosszabbkor. Jobb megoldás az utánpótlásban és alacsonyabb osztályokban is mindig jelenlévő edzőket, masszőröket, fizikoterapeutákat felkészíteni a vészhelyzetre. Már csak azért is, mert ők rendelkeznek azzal a lélekjelenléttel, ami elengedhetetlen.

Életmentő masszőr

Erre bizonyíték: tavaly egy paksi tartalékmérkőzésen a Diósgyőr masszőre, Nagy „Jáccó” István mentette meg az egyik partjelző életét. Igaz, ez esetben egy ütközés miatt csúszott hátra a spori nyelve, ezért csaknem megfulladt.

A táblákkal jelzett helyen tartott defibrillátorok használat közben hangutasításokat is adnak. Mégis, éles helyzetben, amikor minden másodperc és mozdulat számít, nem a legszerencsésebb először bíbelődni vele.

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) szervezésében a Sportkórház rendszeresen tart ilyen irányú fejtágítókat. A szövetség ajánlása alapján, a felelősen gondolkozó klubvezetők el is küldik a tanfolyamokra masszőreiket, utánpótlásedzőiket.

Ártani már nem lehet

Más kérdés, hogy éles helyzetben bepánikol-e valaki, de az egyik tanfolyamon elhangzottak szerint fölösleges idegeskedni:

Ha már megtörtént a baj, rontani úgysem tudsz a helyzeten. Állj hát neki, hátha segíthetsz!

Az MLSZ Infrastruktúra Szabályzata előírja: az első-, másod- és harmadosztály pályáin, az orvosi szobában lennie kell egy újraélesztő készüléknek. Ezek „alatt” tehát nem kötelező a mintegy 300 000 forintért már beszerezhető, félautomata készülék. Ez persze nem drón változat. Így is borsos ár egy kiscsapatnak, de mennyiben mérhető egy emberélet?

Alacsonyabb osztályú, felkészülési és utánpótlás-mérkőzésekre a nagyjából (cégtől függően) 30 000 forintba fájó mentőt sem kötelező hívniuk a rendező kluboknak. Ahol azonban jelen van, ott már fél órával a kezdés előtt, a bemelegítésre meg kell(ene) érkeznie.

Ha egy beteggel, sérülttel – akár sportolóval, akár nézővel – kórházba indul, egy másiknak kell váltania. Csakhogy ez nem minden esetben történik így.

Nem csak sportpályákon

Remélhetőleg senkinek sem ezen, vagy a defibrillátor, a mentő árának megspórolásán múlik majd az élete a magyar pályákon sem!

Mindez egyébként nem csak a sportrendezvényekre vonatkozik. Arra is komoly a törekvés, hogy bankoktól a mozikon át a bevásárlóközpontokig, minden olyan helyen és rendezvényen legyen újraélesztő készülék, ahol sok ember fordul meg.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek