kulcsár edina
Munkatársunk a tragédia helyszínén járt.
Üresen áll a bőnyi ház, a tragédia óta senki nem lakik benne. Gy. felesége sem költözött vissza, úgy tudjuk az egyik fiánál lakik. A fák csaknem teljesen benőtték az udvart. Hiába van a Fő úton, a helyiek ma is megborzonganak, amikor elmennek előtte.
"Mindenki tudta, hogy voltak az öregnek fegyverei, és máskor is járt már nála a rendőrség. Nem tudjuk elképzelni, hogy most mi történhetett. Ha máskor is ellenőrizték már, akkor miért pont most kezdett el lövöldözni?" – mondja az egyik asszony, ezt senki nem érti Bőnyben.
2016. október 26-án a rendőrség egy nyomozás miatt házkutatást akart tartani a bőnyi nyugdíjasnál, Gy. Istvánnál, feltehetően illegálisan tartott fegyverek miatt. A férfi azonban nem volt együttműködő, elbarikádozta magát és tüzet nyitott rájuk, gépfegyverből, legalább 5-6 lövést leadott. Egy rendőrt fejbe lőtt, az ő életét már nem lehetett megmenteni. A rendőrök visszalőttek, ekkor Gy. is megsérült. A tököli rabkórházból helyezték előzetes letartóztatásba.
A 76 éves Gy. István ismert hungarista volt, a Wikipédia szerint az 1990-es évek eleji-közepi hungarista mozgalmak egyik főszervezője, 1989-ben alapította Magyar Nemzeti Arcvonal nevű szélsőjobboldali mozgalmat. A családot a faluban mindenki ismerte, az, hogy kizárólag terepszínű ruhában jártak, megszokottnak számított, ahogy az is, hogy a ház előtt parkoló autókból „kopaszok” szállnak ki, majd mennek gyakorlatozni az erdőbe.
Nehéz megtalálni és megközelíteni is a területet, ahol Gy. István titkos kiképzőtábora volt az erdő közepén. Munkatársunk is csak távolról tudott fényképet készíteni. Látszólag egy ideje már nem járt arra senki.
"Mindennapos volt, hogy idejöttek házhoz, katonaruhás, kopasz emberek, aztán mentek is tovább Hodálypusztára. Ott régen házak voltak, de István felvásárolta a területet és bent az erdőben alakította ki a kiképzőtábort. A helyiek oda nem mehettek, be sem lehetett látni. Aki véletlenül odatévedt, azt elküldték. Isten tudja, mire készültek ott – mondta a %Ripost%-nak az egyik falubeli.
Úgy tudjuk, Gy. családtagjai is hasonló szemléletben éltek, még a hároméves unokáját is katonai ruhában masíroztatta a nyugdíjas.
Gy. áldozata Pálvölgyi Péter, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozója. A tűzharcban sérült meg, olyan súlyosan, hogy hiába ment mentőhelikopter a helyszínre, életét már nem lehetett megmenteni. Pálvölgyi 46 éves volt. Magyarország belügyminisztere a rendőr őrnagyot hősi halottá nyilvánította, és alezredessé léptette elő.
Az ügyben a belső vizsgálat tavaly decemberben zárult le, de mindent szakszerűnek találtak, ami az aznapi bevetésen történt, vagyis nincs felelős. Szeptember 21-én emeltek vádat Gy. István ellen.
Ügyvédje korábban azt nyilatkozta, hogy a nyugdíjas nem akart senkit megölni. A férfi csak azért vette a fegyvert a kezébe, hogy ezzel megakadályozza, hogy a nyomozók a házba bejussanak. Inkább rájuk akart ijeszteni, nem megsebesíteni őket. A műtét utáni ébredéskor tudta meg, hogy megölt valakit.