kulcsár edina
A rendõrség hagyta, hogy kiutazzon az országból a Balaton Sound fesztiválon fellépõ testvérpár, bár a fiúk öltözõjében ájult lányokat találtak. A Ripost utánajárt, hogy ez miért történhetett így.
Hatalmas felháborodást keltett országszerte az a hír, hogy elengedték a DVBBS nevű formáció tagjait, holott az ő öltözőjükben találták meg az eszméletüket vesztett, valószínűleg bedrogozott lányokat a Balaton Soundon. A nagy port kavart üggyel kapcsolatban a %RIPOST% kiderítette, hogy bármilyen bosszantó is, a rendőrök helyesen jártak el, amikor útjukra engedték a testvérpárt.
Mint ismert, a fesztivál helyszínéről, Zamárdiból külföldre tartó duót még Budapesten érte utol a rendőrség. A hatóságok ruhájuk átvizsgálásakor drogot találtak a fiúknál, ezért eljárást indítottak ellenük.
A droghasználat miatt nem indokolt, hogy őrizetbe is vegyék őket, de ez nem jelenti azt, hogy nem kapják meg büntetésüket.
Az eljárás tehát folyik, azt pedig még vizsgálják, hogy a zenészeknek pontosan mi közük volt az öltözőben ájultan talált lányokhoz. Az ugyanis a felelősségüket tekintve nem mindegy, hogy a lányok drogtól vagy alkoholtól lettek-e rosszul, illetve kényszerítették-e őket a szerhasználatra, esetleg a figyelmetlenségüket kihasználva bedrogozták őket. Az is nagy kérdés, hogy felmerül-e a szexuális erőszak gyanúja. Bár a lányok vallomásában állítólag ez nem szerepel, és kezdetben a rendőrség sem gyanúsította meg ezzel a dj-ket, egy az öltözőben talált óvszer más irányba terelheti a nyomozást.
A megbotránkoztató esettel kapcsolatban egy ügyvédet is megkerestünk. Kardos Tamás a várható büntetésről azt mondta, hogyha a fellépőknek nem volt közük a lányok rosszullétéhez, és csekély mennyiségű kábítószert találtak náluk, akkor
az ügynek valószínűleg nem sok következménye lesz.
Legfeljebb egy-két évre kiutasítják őket az országból. Ha a legszörnyűbb forgatókönyv valósul meg, és kiderül, hogy ők adtak drogot a fiatal lányoknak, akkor akár három év börtönt is kaphatnak. Erre azonban egyelőre nincs kézzelfogható bizonyíték. Az üggyel kapcsolatban külön vádpont lehet, hogy a zenészek eszméletlen állapotban magukra hagyták a lányokat.
De hogyan is kezeli a jog az ilyen eseteket? Erre a kérdésekre a Btk. testi sértésről rendelkező paragrafusa ad választ, ami a másik testi épségének vagy egészségének veszélyeztetését is magában foglalja.
A Büntető törvénykönyv nyolc napon belül és nyolc napon túl gyógyuló testi sértést/sérülést/betegséget különböztet meg. Előbbi magánindítvány alapján maximum két év, utóbbi pedig három év börtönnel büntethető. Tehát ha a fiúk adtak drogot a lányoknak, akkor maximum három évet kaphatnak.
Nagyobb büntetésre akkor számíthatnának, ha a könnyű testi sértés maradandó fogyatékosságot vagy súlyos egészségromlást okoz. Ebben az esetben ugyanis egytől öt évig terjedhet a büntetés.
További súlyosbító körülmény lehet, ha a testi sértést aljas indokból és/vagy védekezésre, esetleg beszédre is képtelen ember ellen követik el. Ha tehát kifosztották volna a lányokat, vagy meg is erőszakolták volna őket, akkor a büntetés mértéke tovább nőne.
A törvény szerint, ha a testi sértés odáig fajul, hogy életveszélyt vagy a legrosszabb esetben halált okoz, akkor 2-8 év büntetés szabható ki.
És ha mindez fiatalkorúakkal történik? Furcsa módon a testi sértés paragrafus nem tér ki a fiatalkorúakra, csak az idős koruk miatt védekezésre képtelenek esetére, amit súlyosbító körülményként kezel.
Fontos tehát, hogy elfogásukkor szexuális erőszakkal nem voltak gyanúsíthatók a kanadai fiatalemberek, mint ahogy az sem bizonyított még, hogy ők adták a kábítószert a lányoknak. A dj-k egyelőre csak droghasználattal gyanúsíthatók, így papírforma szerint a rendőrök helyesen jártak el elengedésükkor, még akkor is, ha a két potmétertekergető viselkedése - ájult fiatal lányok magukra hagyása - a normális emberek számára erkölcsileg védhetetlen és megmagyarázhatatlan.