tóth gabi
Csütörtök hajnalban leégett a Testnevelési Egyetem sportcsarnoka. A legmagasabb fokú riasztásra 72 tûzoltó vonult ki és oltotta a tüzet. Ezúttal nem sérültek meg.
A sportlétesítményben milliárdos kár keletkezett, az épület a tűzoltók legnagyobb igyekezete ellenére is menthetetlen. Ilyenkor óhatatlanul eszünkbe jut a Műegyetem 2006. augusztusi tragikus tűzesete, ahol 3 fiatal tűzoltó vesztette életét, több társuk pedig füstmérgezést kapott.
A katasztrófavédelem szóvivője, Kisdi Máté a %RIPOST%-nak elmondta, hogy a ma reggeli esetben a tűzoltók nem voltak kitéve hasonló veszélynek, a Testnevelési Egyetemen keletkezett tűzre a lángok voltak jellemzőek, míg a Műegyetemen a füst. Utóbbi a veszélyesebb.
A 2006-os tragédia után a lánglovagok „BodyGuard” készüléket kezdtek használni, ami arra jó, hogy egy úgynevezett Merlin-tábla segítségével kívülről is figyelni lehet a tűzoltókat. A készülék a táblán jelzi, hogy a tűzoltó palackjában még mennyi oxigén van, mekkora a légzőkészülékben a nyomás, milyen magas a hőmérséklet ott, ahol dolgozik. A tűzoltó a nála lévő készülékkel jelezhet, ha rosszul van, ha visszavonulna, de kimentést is kérhet. Ha a lánglovag már legalább 8 másodperce nem mozdul, a szerkezet folyamatosan erősödő, sípoló hangjelzést ad.
Nevük elhallgatását kérő tűzoltók elmondták, hogy a felügyeleti táblát már nem használják, anélkül pedig a rendszer lényege veszett el. Úgy tudják, rádiós jeladó készülékekből amúgy is csak egy volt laktanyánként, de ezek közül szinte egyik se működik már.
A katasztrófavédelem szóvivője a %RIPOST%-nak ezt cáfolta, elmondása szerint a Merlin-tábla működik, de a ma hajnali tűzesetben használata nem volt indokolt.
A tűzben személyi sérülés nem történt, a tűz keletkezésének okát még vizsgálják.