kulcsár edina
Aki borkészítéssel foglalkozik, jól tudja, milyen veszélyeket rejt a színtelen-szagtalan mustgáz. De mindez hiába. Ötven percig próbáltak újraéleszteni egy idõs szekszárdi férfit, akit eszméletlen állapotban mentettek ki a pincéjébõl. Nem jártak sikerrel.
Alig kezdődött el a szüreti időszak, máris halálos áldozatot követelt. Mustgáz-mérgezésben életét vesztette egy férfi Szekszárdon szeptember 12-én, szombaton kora este – olvasható a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményében. A szekszárdi tűzoltók eszméletlen állapotban mentették ki a gazdát egy pincéből, ezután a mentők tűzoltókkal közösen mintegy ötven percen keresztül küzdöttek az életéért, de nem jártak sikerrel.
Boros Brigitta, a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője a TEOL.hu-nak elmondta, a közhiedelemmel ellentétben a mustgáz nem mérgező, de mivel kiszorítja a levegőt a helyiségből, oxigénhiányos állapotot idéz elő annál, aki mustgázzal teli zárt helyen tartózkodik. A magas koncentráció károsan hat a központi idegrendszerre, így az első tünetek a szédülés, a hányinger, az álmosság, később viszont eszméletvesztést, végül pedig – ha nem hozzák fel időben a bajba került embert – fulladásos halált okoz.
Évente körülbelül 40-50 alkalommal riasztják az ország tűzoltóit mustgázmérgezés miatt.
Sajnos minden évben életet is követel a borkészítés.
Boros Brigitta azt tanácsolta, a gazdák gondoskodjanak a pincék szellőztetéséről, míg a hordókat – ha ez lehetséges – igyekezzenek egymástól nagy távolságra elhelyezni. Az egyik legjobb megoldás pedig a szén-dioxid érzékelők telepítése a borospincékbe. Ha erre nincs mód, a jól ismert gyertyás módszerről sem szabad elfeledkezni.
Ha a láng kialszik, akkor az azt jelzi, hogy nincs elég oxigén a helyiségben, és azonnal el kell hagyni a pincét, mert életveszélyes ott tartózkodni. Gyakori probléma, hogy a segíteni akarók a nem megfelelő védelemmel indulnak el a bajba jutott után. Lemennek a pincébe, fölé hajolnak és maguk is rosszul lesznek.