Létrehozva: 2024.04.27.

Hat tévhit és a tények a védőoltásokkal kapcsolatban

Épp zajlik a Európai Védőoltási Hét, ahol az immunizálás fontosságára igyekeznek felhívni a szakemberek a figyelmet. Ennek kapcsán néhány oltással kapcsolatos tévhitet is megcáfolnak!

A különböző oltásellenes elméletek vírusként terjednek az interneten, de ezek tudományos tényekkel megcáfolhatók! A most zajló védőoltási hét keretein belül a védőoltásokkal kapcsolatos leggyakoribb tévhiteken alapuló kérdéseket a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) válaszolja meg.

Vials,Of,Liquid,The,Logos,Pfizer,And,Biontech,In,The, oltás
Íme néhány oltással kapcsolatos tévhit cáfolata! / Fotó: Melnikov Dmitriy / shutterstock

Az Európai Védőoltási Hétről

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2005-ben hirdette meg első alkalommal az Európai Védőoltási Hét programját, hogy felhívja a figyelmet az immunizálás fontosságára a fertőző betegségek megelőzése és az élet védelme érdekében. Az NNGYK ebből az alkalomból gyakori tévhiteket cáfol meg az oltásokkal kapcsolatban a közösségi oldalán. Íme 6 hatalmas tévhit a védőoltásokkal kapcsolatban!

1. tévhit: azok a gyermekek egészségesebbek, akiket nem oltanak be

Tény: ez egy tudományosan teljesen megalapozatlan és félrevezető elmélet. A védőoltások az immunrendszer működését segítik felkészíteni a fertőzésekre, ezáltal hozzájárulnak a megbetegedések és a szövődmények elkerüléséhez. Fontos, hogy egészségügyi és oltási kérdésekben csak valódi orvosi információkban bízzunk. Ne veszélyeztessük gyermekeink életét az oltásellenes összeesküvés-elméletek miatt! A kérdéseinkkel mindig a gyermekorvosunkhoz, háziorvosunkhoz vagy a védőnőhöz forduljunk!

2️. tévhit: nem kell beoltatnom a gyerekem, mert más európai országban sem kötelező

Tény: minden országnak megvannak a maga feltételei, amik mellett a gyermekeket felveszik a nevelés-oktatási intézménybe, köztük a szükséges oltások megléte is az egyik ilyen feltétel. Így az iskoláztatás kapcsán indirekt módon teszik kötelezővé a védőoltásokat.

3️. tévhit: higanyt a tartalmaznak a vakcinák

Tény: a legtöbb oltóanyagból mára kivonták az etil-higanyt tartalmazó tiomerzál nevű anyagot.

4️. tévhit: összefüggés lehet a védőoltások beadása és az allergiás megbetegedések között

Tény: nincs tudományosan igazolt különbség az oltottak és az oltatlanok allergiára való hajlama között.

Jelenleg ezek ellen kötelező itthon a védőoltás:

  • gümőkór (tuberculosis)
  • torokgyík (diphtheria)
  • szamárköhögés (pertussis)
  • merevgörcs (tetanus)
  • gyermekbénulás (poliomyelitis anterior acuta)
  • kanyaró (morbilli)
  • rózsahimlő (rubeola)
  • mumpsz (parotitis epidemica)
  • bárányhimlő
  • B típusú Haemophilus influenzae (Hib)
  • pneumococcus
  • Hepatitis B vírus

5. tévhit: csak a saját gyermekemet veszélyeztetem, ha nem oltatom be

Tény: a fertőző betegségek nem csak a gyermeket veszélyeztetik, hanem mindenkit, aki az oltatlan gyermek környezetében van és fogékony a fertőző betegségekre. Például az idősek és más gyermekek, akiket életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt nem lehet beoltani. Az oltások segítenek megelőzni a fertőző betegségek kialakulását, terjedését, azok szövődményeit és a járványok kialakulását.

6. tévhit: a védőoltások autizmust okoznak

Tény: éppen az ilyen álhírek miatt vizsgálták dán kutatók a védőoltások és az autizmus, a szellemi visszamaradottság, a beszédzavarok és a figyelemzavarok előfordulásának összefüggését. Összességében ezek a vizsgálatok azt mutatták, hogy az autizmus és a szellemi károsodások nem függenek össze az oltóanyagok tartalmával. Azok a tanulmányok, amik összefüggést feltételeztek, jelentős hiányosságokat mutattak a vizsgálati módszert és a levont következtetések érvényességét illetően.

Az utóbbi években egyre aktívabbá váló oltásellenes mozgalmak jogszerű eljárások mögé bújva, jogszerűtlen és a szakmaiságot nélkülöző indokokkal igyekeznek akadályozni a védőoltási program működését. Idén már 96 eljárás indult védőoltás alóli mentesítés miatt, míg három éve csak 19 ilyen eset volt. Ezért kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a védőoltásokkal és a gyermekeket gyógyító orvosokkal szembeni bizalom megmaradjon.

Egyéb tévhitek a különböző oltásokkal kapcsolatban

  • Tévhit: aki átvészeli a kanyarót, az ellenálló lesz a rák különböző típusai ellen.
  • Tény: nem a kanyaró átvészelése véd a rák ellen, hanem egy kanyaróból készült anyag, amivel még csak kísérleteznek.
  • Tévhit: a védőoltások gyakran súlyos mellékhatásokkal járhatnak.
  • Tény: a különböző oltásoknak lehetnek ugyan mellékhatásai (bőrpír, izomfájdalom), de nem súlyosak.
  • Tévhit: a védőoltások kiválthatják azokat a betegségeket, amik ellen védelmet lennének hivatottak nyújtani.
  • Tény: magát a betegséget valóban elkaphatja később az is, aki be van oltva ellene, azonban ilyenkor a tünetek sokkal enyhébbek lesznek.
  • Tévhit: nincs még elég tapasztalatuk a gyártóknak a jó oltás legyártáshoz
  • Tény: az influenzavakcinák sorozatgyártása például már az 1940-es években megkezdődött. Azóta több milliárd adag oltóanyagot használtak fel szerte a világban.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek