tóth gabi
Épp zajlik a Európai Védőoltási Hét, ahol az immunizálás fontosságára igyekeznek felhívni a szakemberek a figyelmet. Ennek kapcsán néhány oltással kapcsolatos tévhitet is megcáfolnak!
A különböző oltásellenes elméletek vírusként terjednek az interneten, de ezek tudományos tényekkel megcáfolhatók! A most zajló védőoltási hét keretein belül a védőoltásokkal kapcsolatos leggyakoribb tévhiteken alapuló kérdéseket a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) válaszolja meg.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2005-ben hirdette meg első alkalommal az Európai Védőoltási Hét programját, hogy felhívja a figyelmet az immunizálás fontosságára a fertőző betegségek megelőzése és az élet védelme érdekében. Az NNGYK ebből az alkalomból gyakori tévhiteket cáfol meg az oltásokkal kapcsolatban a közösségi oldalán. Íme 6 hatalmas tévhit a védőoltásokkal kapcsolatban!
Tény: ez egy tudományosan teljesen megalapozatlan és félrevezető elmélet. A védőoltások az immunrendszer működését segítik felkészíteni a fertőzésekre, ezáltal hozzájárulnak a megbetegedések és a szövődmények elkerüléséhez. Fontos, hogy egészségügyi és oltási kérdésekben csak valódi orvosi információkban bízzunk. Ne veszélyeztessük gyermekeink életét az oltásellenes összeesküvés-elméletek miatt! A kérdéseinkkel mindig a gyermekorvosunkhoz, háziorvosunkhoz vagy a védőnőhöz forduljunk!
Tény: minden országnak megvannak a maga feltételei, amik mellett a gyermekeket felveszik a nevelés-oktatási intézménybe, köztük a szükséges oltások megléte is az egyik ilyen feltétel. Így az iskoláztatás kapcsán indirekt módon teszik kötelezővé a védőoltásokat.
Tény: a legtöbb oltóanyagból mára kivonták az etil-higanyt tartalmazó tiomerzál nevű anyagot.
Tény: nincs tudományosan igazolt különbség az oltottak és az oltatlanok allergiára való hajlama között.
Jelenleg ezek ellen kötelező itthon a védőoltás:
Tény: a fertőző betegségek nem csak a gyermeket veszélyeztetik, hanem mindenkit, aki az oltatlan gyermek környezetében van és fogékony a fertőző betegségekre. Például az idősek és más gyermekek, akiket életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt nem lehet beoltani. Az oltások segítenek megelőzni a fertőző betegségek kialakulását, terjedését, azok szövődményeit és a járványok kialakulását.
Tény: éppen az ilyen álhírek miatt vizsgálták dán kutatók a védőoltások és az autizmus, a szellemi visszamaradottság, a beszédzavarok és a figyelemzavarok előfordulásának összefüggését. Összességében ezek a vizsgálatok azt mutatták, hogy az autizmus és a szellemi károsodások nem függenek össze az oltóanyagok tartalmával. Azok a tanulmányok, amik összefüggést feltételeztek, jelentős hiányosságokat mutattak a vizsgálati módszert és a levont következtetések érvényességét illetően.
Az utóbbi években egyre aktívabbá váló oltásellenes mozgalmak jogszerű eljárások mögé bújva, jogszerűtlen és a szakmaiságot nélkülöző indokokkal igyekeznek akadályozni a védőoltási program működését. Idén már 96 eljárás indult védőoltás alóli mentesítés miatt, míg három éve csak 19 ilyen eset volt. Ezért kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a védőoltásokkal és a gyermekeket gyógyító orvosokkal szembeni bizalom megmaradjon.