kulcsár edina
Vészesen közeleg a fûtési szezon, hamarosan újra használnod kell a radiátorodat. Sok ezret spórolhatsz és melegebb lesz a lakásod, ha idõben légtelenítesz!
Ha nem légteleníted a radiátorodat, akkor télen több gondod lesz, mint hinnéd. Nemcsak meleg nem lesz a lakásban, de a pénztárcád is szűkösebb lesz a nagy fogyasztás miatt. A radiátor karbantartásához pedig nem kell szerelő. Néhány egyszerű trükkel te magad is felkészítheted a fűtésedet a télre.
Legyen szó távfűtésről vagy gázról a radiátor az egyik legbiztonságosabb fűtési technológia. A konvektorral ellentétben itt nem kell aggódnod a szén monoxid szivárgástól. Azonban a fűtőértéke elenyésző lehet, ha nem figyelsz oda.
A biztonság mellett fordítsd gondot a radiátorok épségére is. Ha a próbafűtésnél a radiátor teteje hidegebb, mint az alja, akkor bizony légteleníteni kell. Méghozzá sürgősen.
A légtelenítéshez nem kell szakember, te magad leszel az. Nincs is másra szükséged csak egy légtelenítő kulcsra. Ha ilyened nincs, akkor egy csavarhúzó is tökéletesen megfelel a célnak. Tévhit, hogy a légtelenítéshez le kell engedned a rendszerből a vizet. Pont ezért mielőtt elkezded a munkát egy nagyobb törölközőt teríts a radiátorok alá, ha esetleg csöpögne a víz.
Ha már minden elő van készítve, indulhat a munka is. Először keresd meg a légtelenítő szelepet. Ezt a radiátor oldalán találod meg, nem tudod eltéveszteni sem. Ne félj, hogy rossz helyen tapogatózol.
Ezt a szelepet fogd meg a csavarhúzóval és az óramutató járásával ellentétes irányban kezd el csavarni.
Elsőre csak egy negyedet forgasd el a csapot. Majd óvatosan tekerd tovább. Addig csináld ezt, míg hallod a sziszegő hangot.
Ez jelzi azt, hogy a levegő távozik a rendszerből. Ha már a szelep végén vízcseppek jelennek meg, akkor tökéletes munkát végeztél. Most már indulhat a fűtés. Ellenőrzésképpen majd tapogasd végig a radiátorodat. Ha ugyanolyan meleg az alsó része, mint a felső, nem kell félned a kemény téltől sem.