RETRO RÁDIÓ

Fizess szelfivel

Gergely Dániel
Szerző
Gergely Dániel
Létrehozva2015. 08. 25. 08:30

A legnagyobb bankok új technológiákkal igyekeznek gyorsabbá, biztonságosabbá tenni az elektronikus vásárlásokat. Arcfelismerõ azonosítást fejlesztettek ki, de olyan ügyfelek is vannak már, akik kulcstartójukkal vagy karpántjukkal fizethetnek.

Idén ősztől újszerű azonosító módszer kísérleti üzemét kezdi meg a MasterCard. Az online fizetések még biztonságosabbá, még kényelmesebbé tételét szolgáló arcfelismerési technológia első hallásra idegennek tűnhet, ám ha egy kicsit belegondolunk, csupán annyit kell majd tennie a vásárlóknak, hogy a vásárlás végén lőnek egy szelfit – a telefonra letöltött alkalmazás az elkészített portré alapján előállít egy kódsorozatot, és azt (tehát nem az arcképet) küldi tovább a banknak. Ha ez megegyezik a náluk tárolt kóddal, engedélyezik a fizetést.

A MasterCard szerint a megoldás praktikusabb, mint a jelszó, amit olykor elfelejtünk, máskor pedig ellopnak. Felmerül a kérdés, hogy nem lehet-e ezt a rendszert is becsapni, például úgy, hogy a rosszfiúk letöltik a világhálóról a fényképünket, és azt mutatják fel a telefon kamerájának fizetéskor –

erre azt találta ki a MasterCard, hogy a hitelesítéshez pislognunk is kell egyet.

Míg a szelfis fizetés még csak most lép be a tesztüzembe, azon már tavaly túlesett, és idén nyártól élesben üzemel a Barclay’s Bank kártyamentes fizetési rendszere, a bPay. Az egyelőre csak Nagy-Britanniában elérhető rendszer hasonló a nálunk is ismert paypass  technológiához: a számlaadatokat egy chip tárolja, amelyet csak oda kell érintenünk a terminálhoz, és máris lezaljik a tranzakció.

A nagy különbség az, hogy erre nem a bankkártya szolgál, hanem olyasvalami, amit amúgy is magunknál tartanánk: egy karperec, egy kulcstartódísz, vagy akár egy elektronikus matrica, amelyet felragaszthatunk mondjuk a mobiltelefonunk hátlapjára. Az előny nyilvánvaló:

minél kevesebb dolgot kell magunkkal vinnünk, annál kisebb az esélye, hogy elveszítjük.

A megoldás alaphelyzetben korlátozott összegű fizetésre alkalmas, ám arra is lehetőség van, hogy napi limitet állítsunk be; utóbbi remek megoldás például, ha nagyobbacska gyermekünk fesztiválra megy, de nem szeretnénk, hogy nyakló nélkül költsön.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.