kulcsár edina
Az elmúlt 52 héten nagyjából 10 százalékos sávban mozgott a forint/euró árfolyam. Ha ehhez hozzátesszük, hogy ma reggeltõl délig 4 forinttal lett olcsóbb az euró, nem csoda, ha az átlagemberek is felteszik a kérdést: mikor vegyek eurót?
Minden nyáron napirenden van a kérdés: a külföldi vakációhoz mikor vegyünk valutát? Ez olyan kérdés, aminek a megválaszolásához tudni kellene, hogy mennyi lesz az euró árfolyama a következő hetekben? Ezt pedig a legnagyobb tőzsdeguruk sem tudják. De, ha tudnák, akkor sem tennék közhírré, hanem megtennék a tétjüket a devizapiacon, majd nyár végén besöpörnék a nyereséget.
Akkor mit tehet egy átlagember? Erre már könnyebb a válasz. Nézzük, mi is a tétje a dilemmának! Tegyük fel, hogy a családi kiruccanáshoz 300 ezer forintra van szükség. Átnézve a forint/euró árfolyam elmúlt 52 heti változását, azt látjuk, hogy legolcsóbb idén április 15-én volt a magyarok számára az euró, mindössze 295 forint 62 fillért kellett érte adni. Legtöbbe pedig (327,62 forintba) az év elején került.
Az ingadozás nagyjából 10 százalék. Ha tehát valaki olyan kivételes tehetséggel rendelkezne, hogy ezeket a mozgásokat előre látja, akkor 30 ezer forinttal fizetett volna kevesebbet, mint az a látnoki képességekkel nem rendelkező honfitársunk, aki a legdrágább euróból vásárolt be. Harmincezer forint nem kevés pénz, de a tavaly óta tervezett pihenésről nem fog senki lemondani emiatt.
Tehát, ha csukott szemmel a naptárra bökünk, és úgy választjuk ki a pénzváltás napját, akkor valahol nulla és 30 ezer forint között lesz az eltérés a legideálisabb időponthoz képest. Még jobb lehet az eredmény, ha nem egy összegben vásárolunk, hanem 3-4 részletben. A különböző időpontokkal kiátlagolhatjuk az időszak árfolyamait.
Összességében elmondható, hogy a devizaspekuláció nem egy 300 ezer forintos kategória. Fontosabb a program és az útvonal megtervezése, a lehetséges látnivalók előzetes feltérképezése. Az erre szánt idő garantáltan meg fog térülni.