tóth gabi
Mikor érdemes még javíttatni és mikor érdemes újra cserélni egy bútort vagy egy elektromos gépet? Ez az anyagiakon kívül a termék hasznos élettartamától és az energiafelhasználásától is függ.
Ahogy fejlődik a technológia, energiatakarékos és egyre nagyobb teljesítményű gépek, egyre tartósabb bútorok vagy épp ruhák kerülnek az üzletek polcaira. Az emberek környezettudatossága is nő, a környezetvédelmi törvények és irányelvek is folyamatosan szigorodnak, mégis rengeteg dolgot dobunk a szemétbe idő előtt.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának tavaly kiadott jelentése adhat válasz erre a kérdésekre. Hét, a legtöbb háztartásban előforduló terméket vizsgáltak meg aszerint, hogy meddig éri meg használni, javíttatni és mikor jön el a csere ideje környezetvédelmi és anyagi szempontból egyaránt.
A jelentés azt tanácsolja, hogy toljuk ki minél jobban egy tartós fogyasztási cikk élettartamát. Ezt többféle módon is megtehetjük:
Ez a tanács csak bizonyos termékekre, elsősorban az elektromos szerszámokra, kisgépekre és bútorokra vonatkozik. Az úgynevezett erőforrás-intenzív termékeknél (háztartási nagygépek, ruhák stb.) van ugyanis egy pont, amikor anyagilag és környezettudatosság szempontjából is jobban járunk a cserével.
Az ENSZ jelentés szerint, ha a porszívónk C, D, E, F vagy G besorolású, akkor egy A-s besorolásúra való csere jó döntés lehet. Amennyiben a porszívónk B-s vagy annál jobb energia-besorolású, azt tanácsolják, javíttassuk, ameddig lehet és legalább hat évig használjuk. Ez egy 2017 szeptemberében életbe lépett EU-s rendelet miatt nem is olyan nehéz feladat, mivel a törvény értelmében az újabb porszívók motorjának minimum 5 évig működnie kell.
Ha a hűtőszekrény 1994-ben, vagy korábban készült, akkor a cseréjével rengeteg energiát, s így pénzt spórolhatunk. A mai, új gépek már 60%-kal hatékonyabbak, mint egy 1994-ben készült masina. Míg egy 2001-ben vásárolt hűtőt 10 év elteltével, 2011-ben érdemes lecserélni, addig egy 2011-ben vásárolt hűtőnél 20 év után jön el az optimális időpont.
A kutatások szerint a legtöbben csak akkor cserélik le mosógépet, ha működésképtelenné válik, vagy drágább megjavíttatni, mint újat venni. Máskülönben használjuk, amíg lehet. Pedig előfordulhat, hogy a környezet és a pénztárcánk szempontjából nem ez a legjobb megoldás.
Az ENSZ szerint állapotuktól függetlenül 10 év után érdemes lecserélni a mosógépeket. Egy 10 éves gép A++-os mosógépre cserélésével például ma 22%-ot nyerhetünk energiafogyasztásban. Ráadásul 2,5 kilogrammal több ruhát (átlagosan 7,5kg-ot) tudunk kimosni egy újabb típusú géppel, mint például egy 2003-ban gyártottal, aminek mindössze 5kg a kapacitása. Ez a többletsúly nemcsak pénzt, de időt is spórol nekünk.
A jelentés azt is meghatározza, meddig éri meg javíttatni és hány évig kellene használni egy terméket, hogy környezeti szempontból nullszaldós legyen. Nagyjából ezalatt az idő alatt a technológia is fejlődik annyit, hogy az újonnan vásárolt termék gyártása vagy használata energiahatékonyabb legyen, mint az elődjéé, s így anyagilag is megérje váltani.
0-2 év
3-4 év
5-6 év
7-10 év
10+ év
Elektromos fogkefe
Mobiltelefon
Ruhák
Cipők
Vízforraló
Kenyérpirító
Számítógép
Ágynemű, párnák
Öltöny
Kamera
„Vezetékes telefon”
Lámpák, csillárok
Elektromos szerszámok
Porszívó
Mikró
Mosógép
TV
Hűtő, fagyasztó
Sütő
Kanapé
Szőnyeg
Ágy
Bojler
Konyhabútor
Gardrób
Étkezőgarnitúra
Előszoba bútor
Fürdőszoba bútor