kulcsár edina
Egy felmérés szerint az emberek legalább 10%-a tervez kölcsönből ajándékozni idén karácsonykor. Mire figyeljen az, aki nem önerőből ajándékozná meg szeretteit?
A jegybanki adatok szerint már októberben is 35 százalékkal több személyi kölcsönt vettek fel, mint az előző évben, áruhitelből pedig 45 százalékkal többet. A karácsonyi szezonban pedig még többen igényelnek fejvesztve valamilyen személyi kölcsönt, áruhitelt, folyószámlahitelt, esetleg hitelkártya hitelt. Mi ezek között a különbség, és mire érdemes figyelni a hitelfelvételkor?
A Cofidis Hitelmonitor szerint a 18 és 69 év közötti magyarok ünnepi kiadásokra átlagosan 118.000 forintot tervezünk idén költeni, ami az ajándékokra és a karácsonyi menüre szánt összeget is tartalmazza. Akik ajándékoznak is (61%), átlagosan 47.000 forintot szánnak a meglepetésekre. Ez persze csak a megkérdezettek átlaga és ezekben a kiadásokban nincs benne a Mikulással, a szilveszterrel, a téli szünettel és a rezsivel kapcsolatos, decemberben felmerülő extra kiadások. Vagyis várhatóan sok család fog ennél jóval többet költeni, egy részük pedig hitel felvételére is rá fog kényszerülni.
A hitelkártyák abban térnek el a többi bankkártyától, hogy itt nem a saját pénzünket használjuk, hanem a bank által nyújtott hitelkeretet. Aki hitelkártyát szeretne igényelni, fontos, hogy tisztában legyen a következőkkel:
Vagyis a hitelkártyák csak vásárlásra használhatók ingyenesen, készpénzt felvenni vagy utalni már igen költséges lehet velük, nem beszélve arról, ha megcsúszunk a fizetéssel: mivel ez az egyik legdrágább hiteltermék, a THM 40% magasságában mozog! Éppen ezért a felhasznált keretet érdemes úgy meghatározni, hogy a levásárolt összeg minden hónapban biztonsággal visszatölthető legyen.
A meglévő bankszámlák sok esetben rendelkeznek folyószámla hitelkerettel, ami bármikor elérhető, és amiből akár az ünnepi kiadások is könnyedén fedezhetők. Általában a munkabérünk 100-200-300%-át adják ki folyószámlahitelként a pénzintézetek. A felhasznált hitelkeret visszaállítására a januárban beérkező jövedelmünk szolgál majd, ezért itt is fontos, hogy csak akkora összeget igényeljünk, amit biztosan vissza tudunk tölteni a következő havi fizetésünkből. De így sem lesz ingyen a felvett pénz! A felhasznált összegre és a felhasználás időtartamára kamatot kell fizetni, plusz egy kis kezelési költséget is: a THM a nagyobb bankoknál 35-43% körül alakul.
Az ünnepi időszakban akár 0 százalékos THM-mel elérhető, áruvásárlásra felhasználható kölcsönt is igénybe vehetünk. Ez a lehetőség viszont csak a nagyobb áruházaknál érhető el. Ha egy ilyen kölcsön mellett döntünk, a THM-en, az önerőn és a futamidőn kívül nem árt ha előre tájékozódunk a megvásárolni kívánt termék áráról is, mert könnyen lehet, hogy egy másik üzletben olcsóbban is hozzájuthatunk. Egy másik fontos szempont az áruhitel kiválasztásakor az is, hogy kell-e az áruhitelt nyújtó banknál számlát nyitnunk vagy hitelkártyát igényelnünk. Tartsuk szem előtt azt is, hogy a 0%-os kamat nem egyenlő a 0%-os THM-mel! Ha a THM nem 0% -mostanában olyan 18-40%-, akkor a termék árán felül még olyan költségek is felmerülnek, mint a hitelbírálati díj, folyósítási díj, egyéb adminisztrációs költségek, stb.
Személyi kölcsönöket már online, akár mobiltelefonon is igényelhetjük, a folyósítás pedig 1-3 napon belül megtörténhet. Ehhez rendelkeznünk kell a bank által elvárt jövedelemmel, ami lehet munkabér, vállalkozói bevétel vagy nyugdíj. Emellett ez a hiteltípus egy igen rugalmas konstrukció: szabadon felhasználható, pár ezer forinttól milliókig terjednek a felvehető összegek, nincs szükség hitelfedezetre, a futamidő is variálható (2-10 év is akár), a törlesztőrészletek pedig kiszámíthatók a fix kamatok miatt. A folyószámlahiteltől abban különbözik, hogy nem a hitelkeretből költünk, hanem az előre kiutalt pénzből.
Ehhez mérlegelni kell a futamidő alatt várható bevételeket és kiadásokat egyaránt. Ha viszont kevesebb pénzt igényeltünk, mint amire szükségünk van, akkor sajnos egy új igénylés válhat szükségessé, ami már több szempontból is problémás. A legjobb helyzetben akkor lehetünk, ha egy kicsivel a szükséges összeg fölé kalkulálunk, hiszen több olyan helyzet is adódhat, amikor a kevésnek bizonyuló hitel miatt kellemetlen helyzetbe kerülhetünk - tanácsolják a Bankmonitor szakértői.