tóth gabi
Az egyedül élőknek, vagy az egyedül élő hozzátartozókkal rendelkezőknek nem árt felkészülniük egy ilyen eshetőségre...
Elég egy rossz mozdulat, és máris megvan a baj. Egy időskori otthoni baleset járhat akár eszméletvesztéssel, de egy tanulmány szerint az egyedül élő embereknél nagyobb a kockázata annak is, hogy csípőtörés esetén meghalnak. Hogyan készülhetünk fel egy idős korban otthon elszenvedett balesetre?
Az életkor, az egészségi állapot, a napi tevékenységek és az otthonunk adottságai is hatással vannak arra, hogy milyen veszélyekre érdemes felkészülni egyedül élőként. Egyeseknek az elesés jelenti a legnagyobb veszélyt, másoknak a vágással, égéssel járó sérülésekre érdemes felkészülniük, a krónikus betegeknek pedig egy hirtelen fellépő, heves rosszullétre. Mindezek alapján érdemes fejben végiggondolni a szükséges óvintézkedéseket - olvasható a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) weboldalán.
A 112-t könnyű felidézni, bármilyen is stresszes helyzetben is vagyunk, az orvosunk vagy a hozzátartozóink telefonszámával viszont már más lehet a helyzet. Egy balesetet követően a kortizolszintünk megemelkedik, ami miatt még a korábban megjegyzett számokat is könnyen elfelejthetjük. Éppen ezért legyen kéznél egy lista - akár a mobiltelefonunkban - a veszélyhelyzetben hívható telefonszámokról. Legyen közte a szomszédok, a vízművek, az elektromos művek és a hozzánk legközelebbi kórház elérhetősége is.
Ha van olyan okoskészülékünk otthon - például egy mobiltelefon - amin aktiválni lehet a Google, Apple vagy Amazon virtuális asszisztensét (Siri, Alexa, OKGoogle) akkor azt mindenképpen tegyük meg. Ezek ugyanis mind képesek hangutasításra megadott elérhetőségeket tárcsázni helyettünk, ami nagyon jól jöhet, ha nem tudunk felkelni vagy mozogni. Ha kell, kérjünk ehhez segítséget fiatalabb családtagjainktól, ha pedig mi vagyunk azok, akik aggódnak idősebb rokonainkért, segítsünk nekik ezeket aktiválni és megtanulni a használatát!
Ha valaki egyedül él, különösen hasznos jó viszonyt kialakítani a szomszédokkal. Ha baj történik, előfordulhat, hogy rájuk leszünk utalva. Az a minimum, hogy tudjuk a szomszédjaink keresztnevét... így legalább segítségükért kiálthatunk, ha balesetet szenvedünk.
Hiába jön a segítség, ha zárt bejárati kapu, biztonsági rács és három zárral lezárt bejárati ajtó várja. Fontoljuk meg egy kis kulcstároló széf felerősítését valahol az ingatlan külső oldalán. Ezek alapvetően kicsi, de strapabíró tárolóedények, amikbe tartalékkulcsokat helyezhetünk el, és amelyekhez csak pin-kóddal lehet hozzáférni. Sokat segít, ha a mentőszolgálatnak nem kell betörnie egy ajtót, hogy kimenthessen minket, elég beütnie ezt a kódot.
Aki krónikus betegségben (pl. epilepszia, súlyos allergia) szenved, vagy az életkora indokolja, annak megfontolandó az azonosító karkötő viselése. Emellett szerelhetünk fel segélyhívót is az ingatlanba, ami azonnal felhívja az ellátó személyzet, vagy akár az elsősegélyt nyújtó szomszéd figyelmét egy rosszullétre.