kulcsár edina
Egy idő után minden védőoltás által kialakult védettség veszít az erősségéből. Ezért van szükség megerősítő oltásokra. Kinek és mikor kell beadatnia a második, harmadik vagy épp negyedik oltást?
Az újabb és újabb koronavírus variánsok megjelenésével a Covid19 mára közel influenza-szerű megbetegedéssé szelídült. Ez nem jelenti azt, hogy nem kell és érdemes ellene védőoltással védekezni. Ezek a védőoltások azonban idővel veszítenek az erejükből és emlékeztető, megerősítő oltásra van szükség a megfelelő védelem kialakításához. Kinek mikor és hányszor érdemes ilyet beadatnia?
A szervezetbe juttatott oltások többek között ellenanyagot tartalmaznak, amik megakadályozzák a megfertőződést. Az ellenanyagszint idővel csökken. A semlegesítő ellenanyagokon túl ún. sejtes immunválasz is kialakul egy védőoltás felvételekor. Ez a fertőződés megelőzésére önmagában nem feltétlenül képes, de a súlyos betegség kialakulását képes megelőzni. Ennek hatékonysága is csökken idővel, és az új vírusvariánsok is ronthatják a korábban megkapott oltások hatékonyságát. Ezek miatt kezdték el világszerte bevezetni a megerősítő, vagy más néven booster oltásokat. Kinek, mikor és hányat érdemes ezekből beadatnia?
Két beadott oltás (Janssen vakcinát kivéve) után tekinthető valaki alap-immunizáltnak. Ezt követően mindenképpen szükség van egy megerősítő (harmadik) oltásra mindenki számára-olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatójában. Különösen az immunhiányos betegek, krónikus betegségben szenvedők, elhízottak és az idősebb korosztály számára. Bármelyik vakcina kérhető megerősítő oltásként és a szakmai ajánlások szerint a 12-17 éveseknek is érdemes beadatni.
Magyarországon az első és a második megerősítő oltás - ami a teljes oltási sorban a legtöbbek számára a 3. és 4. oltás - is elérhető a lakosság számára, illetve a harmadik megerősítő oltás, vagyis az 5. oltás sem ellenjavallt, amennyiben az oltóorvos indokoltnak látja. Az ingyenes oltásra az EESZT aloldalán lehet időpontot foglalni, vagy az oltási akciónapokon, időpontfoglalás nélkül is lehet azokat kérni.
A legfrissebb tudományos eredmények szerint a magas kockázatú emberek esetében (idős, beteg, állapotos) minél gyakrabban, de legalább évente egyszer szükség van egy ráerősítő oltásra, akárcsak az influenza esetében. Az FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) szakértői pedig az átlag amerikaiaknak is azt tanácsolják, hogy minden ősszel vegyenek fel emlékeztető oltást.
Dr. Rusvai Miklós a Ripostnak úgy nyilatkozott, hogy azoknak, akik már több mint 4 hónapja felvették a harmadik oltást. Ezen beül is elsősorban a kockázati csoportba tartozóknak ajánlja a 4. oltás felvételét, így például az egészségügyi dolgozóknak és az idősotthonok lakóinak. Hasonló állásponton van az NNK is. A legfrissebb oltási ajánlásuk értelmében a negyedik oltást annak a 18 évet betöltött személynek érdemes felvennie, aki a harmadik oltását több mint 4 hónapja megkapta és a háziorvosa az immunizálás mellett dönt. Ezen kívül az immunhiányosoknak is ajánlott, valamint szervtranszplantáció esetén, ha valaki autoimmun betegség miatt biológiai immunterápiát kap, kemo- vagy radioterápia esetén a kezelést követő 6 hónapon belül és nagy dózisú vagy hosszú ideig mérsékelt dózisú szteroidkezelés esetén.
Az NNK a koronavírus-fertőzésen oltatlanul átesett személyeknek a felgyógyulás után várakozási idő nélkül, azonnali oltást tanácsolnak. Az egyszer, vagy kétszer oltottaknak, majd ezután a betegségen átesetteknek is érdemes legalább a harmadik oltást beadatniuk, mivel a fertőzés és az oltás kombinációja szinergikus, vagyis egymást megerősítő módon működik. Az ilyen hibrid immunitás a fertőzéshez képest akár 100-szor nagyobb, a vakcinációhoz képest pedig akár 25-ször nagyobb semlegesítő ellenanyagválaszt vált ki. Fontos azonban megjegyezni, hogy idővel az ilyen hibrid immunitás hatásossága is csökken idővel, vagyis szüksége lehet további megerősítő oltásokra azoknak is, akik voltak Covidosak és két-három oltáson is túl vannak.
Magyarországon nem alkalmazzák még széleskörűen a COVID-19 elleni harmadik megerősítő oltást, ami a legtöbb oltott személy számára az 5., Janssen vakcinával oltottak esetén a 4. COVID-19 elleni oltást jelenti. Az oltás beadásáról azonban egyéni mérlegelés alapján az oltóorvos dönthet a védőoltást igénylő személy egészségi állapotának, krónikus betegségeinek és gyógyszerelésének figyelembe vételével. Az Amerikai Egészségügyi Hatóság (CDC) egyébként a 12 éven felüli, szerzett- vagy veleszületett immunhiányos állapotúaknak már ajánlja az 5. oltás felvételét. Az oltás minimum 4 hónappal a negyedik oltás után adható. Európán ez az ajánlás még nem érvényes.