tóth gabi
Azt hiszik a növények és a rovarok, hogy itt a tavasz, több helyen virágzik például a hóvirág. A hét közepére megint 13 fokot jósolnak... Milyen hatással lesz ez ránk?
Magyarország északkeleti részén, egészen pontosan Debrecenben tömegesen nyílnak a hóvirágok, de néhány fa is elkezdett rügyezni és előbújtak a méhek is. Jó hír vagy rossz, hogy a természet azt hiszi itt a tavasz?
Január elején sorra dőltek meg a napi melegrekordok és azóta is az átlag feletti a hőmérséklet. Az enyhe tél következtében több növény virágzása elkezdődött, sőt a méhek is elkezdtek kirepülni. Sajnos a növényi kórokozók, kártevők áttelelését segíti az enyhe időjárás, ami a későbbiekben jelentős problémákhoz vezet.
December első harmadában mind nappal, mind éjszaka az átlag felett volt a hőmérséklet, aztán jött egy kis lehűlés, az évet pedig jelentős melegedéssel, a déli országrészben szélsőségesen enyhe időjárással zártuk. Ennek köszönhetően a talaj sem hűlt le erősen. Sok volt a csapadék is: az ország túlnyomó részén 50 mm-t, a Dunántúlon és az északkeleti határ mentén néhol 100 mm-t meghaladó mennyiség esett. A hónap végén a havi csapadék összegének országos területi átlaga jelentősen, közel 30 mm-rel meghaladta a sokévi átlagot.
Az első téli hónap időjárása egyáltalán nem okozott komoly megpróbáltatást az áttelelő növényeknek. Ez jó hír. A sok csapadék és az is, hogy bár az őszi vetések tartós hótakaró nélkül maradtak, olyan erős lehűlés nem volt, ami kifagyást okozott volna. A gyümölcsösökben, szőlőkben sem keletkeztek fagykárok. Az viszont gondot jelent, hogy a növényi kórokozók, kártevők, gombák simán átteleltek-írja az agroinform.hu. Emiatt ezek ellen előbb el kell kezdeni védekezni, ennek hiányában viszont több lesz belőlük, mint tavaly. Az enyhe téli időjárás azért is veszélyes, mert a helyenként virágzásnak indult gyümölcsfákon egy hirtelen jött fagy komoly pusztítást végezhetne.
Az Időkép arra is felhívta a figyelmet, hogy a méheknél 8 fok felett kezdődik a kaptárból kirepülés. Ilyenkor a méhek ki tudják üríteni a tél folyamán felgyülemlett salakanyagot, amit egyébként 180 napig vissza tudnának tartani. A korai kirepülés miatt a méhek korábban kezdik a fiasítást és az atkák is korábban támadják a méhcsaládokat. A korábban virágzó fán korábban ébredt, virágport kereső méh pedig mind a 2 fajt idő előtt kimeríti.