Létrehozva: 2022.12.03.

Sok a csaló adománygyűjtő ilyenkor- így lehet felismerni őket

Az adventi időszak sokakban felerősíti az adakozás iránti vágyat, amit a csalók igyekeznek kihasználni. Ezekre az árulkodó jelekre figyelj.

Nem csak a közösségi oldalakon, de az utcán is megjelennek az adventi időszakban különböző szervezeteknek gyűjtő emberek, akik között sok a csaló. De hogyan lehet felismerni őket?

Charity,,Donation,And,Volunteering,Concept,-,Close,Up,Of,Male
Fotó: Ground Picture / Shutterstock

Sokan várják az adományokat

Adakozhatunk SMS-ben, telefonon, utalással, személyesen valamelyik népszerű gyűjtőakcióban. Idén is várja a felajánlásokat például a Mikulásgyár, az Ökumenikus segélyszervezet, a Katolikus Karitász vagy épp a Baptista Szeretetszolgálat. Ezen kívül számos kisebb segélyszervezet is várja a felajánlásokat, akik felhívásaival főleg az interneten találkozhatunk. 

Az adományozás viszont nem lomtalanítás

A civil és segélyszervezetek sokszor kényszerülnek leállítani az adománygyűjtést azért, mert feldolgozhatatlan mennyiségű ruhát, tárgyat kapnak. A gond csak az, hogy egy része teljesen használhatatlan és csak az önkéntesek erejét és idejét rabolja a kiválogatásuk, másra nem jók. Annak érdekében, hogy az adományunkkal valóban segíthessünk és a rászorulók méltóságára is tekintettel legyünk, csak olyan ruhákat, tárgyakat, tisztálkodószert, élelmiszert adományozzunk, ami tiszta és használható. Ezen kívül mindig olvassuk el az adott szervet felhívását azzal kapcsolatban, hogy pontosan mit gyűjtenek és milyen formában.

Fotó: Metropol/BS

Sok csaló próbálkozik ilyenkor

A karácsony közeledtével nem csak a valóban segíteni szándékozó szervezetek vannak jelen az interneten és a köztereken, hanem bizony azok is, akik hasznot szeretnének húzni az emberek jóindulatából. Ránézésre az ő felhívásaik, megjelenésük is hivatalosnak hat és nagyon nehezen különböztethetők meg az igazi adománygyűjtőktől. 

Így tehetünk különbséget

Az utcán sétálgatva sok adománygyűjtőbe futhatunk bele. Mielőtt pénzt adnák valamelyiknek jól fontoljuk meg, mert sok a kamu szervezetnek vagy egy létező tudta nélkül, annak nevével visszaélő csaló. Mindig nézzük meg, hogy a gyűjtőíven szerepel-e a szervezet, akinek állítólag gyűjtenek. Ha nem, kérdezzünk rá melyik alapítványnak dolgozik az illető és tudja-e ezt valahogy igazolni. Jó jel, ha van igazolványa vagy névvel ellátott kitűzője az illetőnek, esetleg egyen pólója, sapkája, kabátja. Rossz jel, ha nincs más nála, mint egy bárki által otthon is kinyomtatható A4-es papírlap meg egy toll. Ez például a csalók egyik ismérve. A másik, hogy inkább ők lépnek oda az emberekhez, nem pedig egy standnál állva várják az adakozni vágyókat. A harmadik intő jel, hogy a csalók általában egyedül dolgoznak, ritkábban párban. Az internetes adománygyűjtéseknél is hasonló dolgokra érdemes odafigyelni: kiderül-e ki gyűjt és kinek a részére, van-e feltüntetve adószám, szervezet neve, telefonszáma stb. Ha például egy bankszámlaszámon vagy postacímen kívül nincs más elérhető információ a felhívásban, ott valószínűleg valamilyen turpisság van a dologban.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek