tóth gabi
Az ingatlan adásvételek kötelező eleme az energetikai tanúsítvány és a vásárlók körében egyre nagyobb jelentőséggel bír a vásárolandó ingatlan energetikai besorolása. Ami nem csoda, hisz az elmúlt időszakban a rezsiárak az egekbe emelkedtek és nem mindegy, hogy a megvásárolandó ingatlannak mennyi lesz a rezsiköltsége. Ezért nézzük, mit érdemes tudni az energetikai tanúsítványról és hogyan befolyásolja a budapesti ingatlanpiacot!
Mi az energetikai tanúsítvány és milyen esetekben kötelező?
Az energetikai tanúsítványból derül ki egy ingatlan energetikai besorolása. Az energetikai besorolás tükrözi az ingatlan energiafogyasztását, tehát támpontot adhat a várható rezsiszámláról. Mindezek okán egyre nagyobb a jelentősége a besorolásnak az ingatlanpiacon, mivel az energiaárak elszabadultak.
Jogszabály szerint ingatlan adásvétel és bérbeadás esetén is kötelező az energetikai tanúsítvány. Továbbá szükséges lehet használatba vételi engedélyhez és energetikai pályázatokhoz is.
Hány napig érvényes a frissen kiállított hiteles energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány érvényességét nem napokban, hanem években határozta meg a jogalkotó, így egy frissen kiállított energetikai tanúsítvány 10 évig érvényes.
Milyen áron juthatunk hozzá egy energetikai tanúsítványhoz Budapesten?
Az energetikai tanúsítvány ára Budapesten változó, mert azt a szolgáltatók határozzák meg és nem jogszabály szerinti fix áras szolgáltatás.
Általánosságban elmondható, hogy külön árkategóriába tartoznak a társasházi lakások és a családi házak is.
Egy budapesti lakás esetén 12-19.000 Ft és egy családi ház esetén pedig 18-25.000 Ft közötti árakkal számolhatunk.
Az árakat befolyásolhatja az ingatlan bonyolultsága, mérete és akár az is, hogy mire kell az energetikai tanúsítvány. Például egy energetikai pályázat esetén több dolga van a szakembernek (nyilatkozatok, meglévő állapot, tervezett állapot, tanácsadás stb.) és ezért drágább szokott lenni, mint az adásvételhez készülő energetikai tanúsítvány.
Mi az energetikai tanúsítvány készítésének folyamata és miből áll a helyszíni felmérés Budapesten?
Az energetikai tanúsítvány készítésének folyamata a következő Budapesten:
A helyszíni szemle egy átlagos ingatlan esetén körülbelül 30 percet vesz igénybe Budapesten és a következőkből áll:
Honnan tudható, hogy hiteles energetikai tanúsítványt kaptam?
Az energetikai tanúsítvány hitelessége ellenőrizhető az Országos Építésügyi Nyilvántartásból, ugyanis a tanúsító szakember ide tölti fel az elkészült energetikai tanúsítványt. Az ellenőrzés során a következő adatokat tudhatjuk meg a nyilvántartásból:
Minden energetikai tanúsítvány a hitelesítés során kap egy egyedi azonosítót, amit csak úgy hívnak, hogy „HET szám”. A „HET” szó egy rövidítés, melynek jelentése: Hiteles Energetikai Tanúsítvány. A rövidítés után pedig egy nyolc számjegyű sorszám következik. Például: HET-87654321. Minden energetikai tanúsítvány egyedi sorszámot kap a rendszertől. Egyébként ezt a HET számot kéri az ügyvéd is adásvétel esetén, mert szerepelnie kell az aláírandó szerződésben.
Milyen kategóriák vannak és milyen részekből áll az energetikai tanúsítvány?
Összesen 12 kategóriát különböztetünk meg, a legjobb kategória az „AA++” és a legrosszabb kategória a „JJ”, de a teljesség kedvéért alább olvashatjuk az összes energetikai besorolást:
Az energetikai tanúsítványok első oldala egységes és a következő főbb adatok találhatóak rajta:
Az energetikai tanúsítvány további oldalán találhatóak a számítások, a rétegrendek és a gépészeti rendszerek, amivel a tanúsító szakember számolt.
A tanúsítvány végén pedig fényképeket találhatunk az ingatlanról.
Kik készíthetnek energetikai tanúsítványt Budapesten?
Energetikai tanúsítványt az készíthet, aki szerepel a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara névjegyzékében és erre külön érvényes jogosultsága van. A névjegyzék nyilvános, így abban bárki kereshet tanúsító szakembert. A keresést lehet szűkíteni akár csak budapesti tanúsító szakemberekre.
Melyik jogszabály rendelkezik az energetikai tanúsításról?
Két jogszabályt érdemes megemlíteni:
Energetikai tanúsítványok jelentősége Budapesten…
A folyamatosan emelkedő energiaáraknak köszönhetően a budapesti vásárlók szemében egyre nagyobb jelentősége van az energetikai tanúsítványnak. Az energetikai tanúsítványból kaphat információt a vásárló azzal kapcsolatban, hogy milyen az ingatlan szerkezeti felépítése, gépészeti rendszerei és milyen az energetikai besorolása. Az energetikai besorolás pedig a várható rezsiszámlát is tükrözheti, így nem mindegy, hogy milyen energetikai besorolású ingatlan mellett dönt a vásárló.
Budapesti ingatlanpiac…
A budapesti ingatlanpiacon már most érződik, hogy egyre keresettebbek a jobb energetikai besorolású ingatlanok, mint az energetikailag kevésbé korszerűek. Így vélhetően a korszerűtlen ingatlanok árának csökkenésével kell számolni a közeljövőben, mert a kereslet nagyon megcsappant a rezsiárak emelkedése miatt.
(X)