kulcsár edina
Tényleg hallássérültek és tényleg hallássérülteknek gyűjtenek a vonaton ajándéktárggyal kéregetők? Íme a megdöbbentő igazság!
Engem csak az érdekelne, hogy ezek mik? Valódi vagy átverés?-tette fel a kérdést egy saját bevallása szerint nem régóta vonattal ingázó, fiatal utas a Facebook egyik nyilvános csoportjában. A bejegyzéshez képet is csatolt. A fotón egy hógömb látható, alatta egy kis papírfecnivel, amit a vonat ablak alatti kis asztalára tettek. A cetlin az áll, hogy a hógömb 1500 Ft, a tulajdonosa pedig hallássérült és pénzt gyűjt. Kik ezek az emberek valójában és kinek gyűjtik a pénzt? Támogassuk vagy sem őket?
Aki utazott már vonattal valamelyik nagyobb pályaudvarról, találkozhatott a peronon fel-alá sétáló és ajándéktárgyakat osztogató emberekkel. Közös ismertetőjelük, hogy a legtöbbször siketnek adják ki magukat, akkor is odaadják, leteszik a portékájukat, ha előre jelezzük, hogy ne tegyék és még a vonat indulása előtt leszállnak. Kik ők és vegyünk-e tőlük csecsebecsét?
Az említett bejegyzés alatt a rengeteg hozzászólás között az egyik legkedveltebb egy siket hölgyé volt, aki a következőt reagálta erre a jelenségre: ha ilyesmivel találkozunk, ne fogadjuk el az ajándéktárgyat és ne fizessünk érte. Az illető ugyanis -személyes tapasztalatok alapján- nagy valószínűséggel nem magának vagy egy egyesületnek gyűjt pénzt, hanem valamilyen bűnözői csoportnak. Ráadásul jó eséllyel nem is siket, a jelnyelvet nem érti és nincs SINOSZ (Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége) igazolványa sem.
A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének állásfoglalása a hallássérült személyek nevében történő közterületi kéregetésről a következő: országszerte, évek óta tapasztalható, hogy magukat hallássérültnek, siketnek valló személyek kis értékű ajándéktárgyakat – pl. figurás kulcstartó, apró szobrocska, autós zászló – „árusítanak” engedély nélkül. A módszer azt a látszatot kelti, mintha adományt (általában 500-1500 Ft-ot) kérnének, amelyért cserébe, mintegy köszönetképpen adnák az ajándéktárgyat. Pedig nem erről van szó. A kéregetők – akik nem feltétlenül magyarok és sok esetben nem is siketek – előre nyomtatott, sokszor többnyelvű kísérőszöveggel kommunikálnak. Az ilyen jellegű tevékenység jellemző színhelyei a vonatok, pályaudvari várótermek, vendéglátóhelyek, kihasználva azt, hogy ott lévő személyek hosszabb ideig ülnek egy helyben. Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a SINOSZ nem folytat közterületi adománygyűjtő tevékenységet, sem munkatársait, sem tagjait, vagy más önkénteseket nem bíz meg ilyen jellegű adománygyűjtéssel, ezért határozottan elhatárolódnak ezektől az esetektől.