Létrehozva: 2022.12.04.

Kezdődik a síszezon - ezekre figyelj, ha útnak indulsz

A síelés vagy snowboardozás veszélyes sportnak számít, mivel könnyen és súlyosan meg lehet sérülni közben. Egy autó árát is bukhatjuk, ha nem készülünk fel rendesen.

Sokszor érdemes a környező országokba menni síelni, mert olcsók, korábban nyitnak és nagyok a pályák, ami nagy előny. Az viszont már hátrány, hogy ha egy másik országban ér minket baleset és nem vagyunk felkészültek, több havi fizetésünk bánhatja.

Panorama,Of,Ski,Resort,,Slope,,People,On,The,Ski,Lift,
Fotó:  Shutterstock

Idén is sokan mennek majd külföldre síelni

A Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) szóvivője szerint a meghosszabbított téli iskolai szünet kedvez a kiutazóturizmusnak, a január első hetében elérhető csoportos és egyéni utazási lehetőségek iránt az eddigiekkel ellentétben most családok is érdeklődnek. Bakó Balázs szerint a téli utazásról nem mond le a többség, legfeljebb olcsóbb és közeli helyre megy síelni- olvasható a Világgazdaság hasábjain. A szakértő szerint így idén a boszniai és szerbiai sípályák is felkerülnek a magyar sportturisták térképére, mivel a nyugat-európainál számottevően olcsóbbak a síbérletek és szállások is, ráadásul a közelségük miatt az utazási költségeken is lehet egy kicsit spórolni.

Ennyit drágultak a síutak tavalyhoz képest

A külföldi utazások ára a tavaly télihez mérten átlagosan 15-20 százalékkal emelkedett. Ehhez még hozzájön az a tény is, hogy tavaly még 360-370 forint volt egy euró, most 410-420 forint között mozog.

Mennyire veszélyesek a téli sportok?

A statisztikák alapján az európai sípályákon minden 10. sportoló szenved valamilyen balesetet. A potenciális veszélyt a felkészületlen, rossz kondícióban lévő, tapasztalatlan pályahasználók és a hüttéket, alkoholt kedvelők jelentik, de a legtöbb baleset esésből, megcsúszásból adódik.

Panorama,Of,Ski,Resort,,Slope,,People,On,The,Ski,Lift,
Fotó:  Shutterstock

Elég, ha magunkkal visszük az EU-s kártyánk?

Mivel láthatóan nagy egy baleset veszélye, felmerül a kérdés, hogy elég-e ha indulás előtt kiváltjuk az Európai Egészségbiztosítási Kártyát (EEK). A válasz az, hogy nem, ugyanis ez a kártya csak az alapellátásra jogosít fel a használóját. Nem állja például a hegyi mentés költségeit, a korházban töltött idő utáni önrészt vagy a gyógyszerek felírásának költségeit, ahogy felelősségbiztosítást sem tartalmaz. Vagyis, ha nem kötünk biztosítást, és úgy indulunk el, akkor egy legalább egy autó árát tesszük kockára, de volt olyan is, akinek a házát árverezték el azután, hogy biztosítás nélkül balesetet szenvedett külföldön.

Mindig kössünk biztosítást

A síelésre való felkészülés része a megfelelő utasbiztosítás megkötése is. A biztosítási szakemberek szerint viszont nem mindegy, milyet kötünk. Ellenőrizzük le, hogy az adott biztosítás mit fedez pontosan. Síeléshez olyan érdemes kötni, aminek része a felelősségbiztosítás is, mert a sípályán történt balesetek okozói ugyanúgy kötelesek helytállni az általuk okozott kárért, mint a közúti baleseteknél. Ezen kívül nézzünk utána, hogy az adott biztosítás fedezi-e

  • a helikopteres mentést és mekkora összeghatárig;
  • a kórházi költségeket teljes mértékben;
  • az elveszett, ellopott felszerelés pótlását;
  • a tolmácsot.

Érdemes 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek