kulcsár edina
Ha az egészséged is fontos, nem csak a jó illatok és a szép formák, akkor ezekre a szempontokra érdemes odafigyelned gyertyavásárlás során.
Idén november 27-én kezdődik az advent. Ilyenkor nem csak az ünnepi hangulat éled fel bennünk, a különféle és fajta gyertyák is főszerepbe kerülnek. Az egészségünk szempontjából azonban nem mindegy, milyen anyagból készül az adventi koszorún is nélkülözhetetlen hangulatos kiegészítő.
Alapvetően két kategóriát különböztethetünk meg: az illatos, valamint a hagyományos gyertyákat. Előbbiek különlegessége, hogy nem csak a szemünket kápráztatják el, de az illatuk betölti az egész helyiséget, ezzel meghitt hangulatot kölcsönöznek otthonunknak. A hagyományos gyertyáknak inkább csak esztétikai szerepük van – olvasható az otpotthon.hu-n.
Érdemes tudni, hogy a gyertyákat nem csak funkciójuk, de stílusuk alapján is megkülönböztethetjük. Vannak az oszlop- és asztali gyertyák, de népszerűek az úgynevezett imagyertyák is. Az oszlopgyertyákat általában olyan viaszból készítik, amik elég merevek ahhoz, hogy akár önmagukban, valamilyen hőálló lemezen is elhelyezhetők legyenek. Az asztali gyertyák ehhez képest magas és keskeny alakjuk révén gyertyatartókban mutatnak a legjobban. Az imagyertya néven is ismert fogadalmi gyertyák jellemző tulajdonságai közé tartozik, hogy kicsik, és általában henger alakúak vagy szögletesek. Tökéletesek, ha csak kis fényre van szükségünk.
A gyertyákat ezen felül alapanyaguk szerint is megkülönböztethetjük egymástól. Manapság a legtöbb gyertya paraffinból készül, ami azonban nem túl egészséges, mivel ez az anyag a kőolajgyártás egyik mellékterméke, és az előállítása miatt nem túlzottan környezetbarát. Egy tanulmány szerint például az égetése során potenciálian veszélyes vegyi anyagok, többek között toluol szabadul fel, amit, ha belélegzünk, úgy komoly ártalom éri a szervezetünket. Emellett a gyertyába kevert illatanyag, a kanóc, sőt a teamécsesek kis szürke tégelye is problémát okozhat a szervezetünk számára. Utóbbiból és a kanócból is hevítésre nehézfémek kerülhetnek a levegőbe, melyek károsíthatják a tüdőt és a központi idegrendszert. Az illatgyertyák aromáját adó anyagokkal pedig azért van baj, mert többségükben szintetikus anyagokból állnak, melyek mérgező és irritáló összetevőket tartalmaznak. Emiatt lehet, hogy egyeseknél fejfájást, különféle bőrtüneteket, allergiát vagy asztmát okoznak az égetett illatgyertyák.
Az első és legfontosabb, hogy a paraffinviasztól szabaduljunk meg és tudatosan válasszuk inkább a fenntartható, növényi alapanyagból készült változatokat. A természetes gyertyaalapok közé tartozik a kókuszviasz, a méhviasz, a szójaviasz és a pálmaviasz is. Ezen felül érdemes átgondolnunk azt is, hogy milyen kanóccal ellátott gyertyát vegyünk. A testünk számár a legjobb, ha 100 százalékban pamutból, kenderből vagy fából készült kanóccal ellátott gyertyát vásárolunk.