Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.11.20.

Ideje leszigetelni a vízórát

És persze a ház falán kívül futó vízcsöveket sem árt téliesíteni, mert ha fagyás miatt lesz csőtörésünk, az nagyon sokba kerülhet.

A ház falán kívül vagy a tűzfalakban futó vezetékek, a vízaknában, pincében lévő vízmérők, valamint az erkélyen lévő légkondi réz csövének fagytól való megóvásával rengeteg pénz és idő spórolható meg.

Miért fontos a vízcsövek, vízmérők szigetelése?

A különböző vízvezetékekbe télen belefagyhat a víz. A víz térfogata jéggé fagyva megnő, emiatt megrepesztheti a csöveket, amitől az olvadás után csöpöghetnek, rosszabb esetben szét is durranhatnak, egy eltört vezetéken keresztül pedig egy óra alatt akár egy átlagos család napi vízfelhasználásának a többszöröse is kiömölhet. Ezen kívül

  • a vízmérőcserét nekünk kell kifizetni;
  • az elfolyt vizet is ki kell fizetni;
  • ha a csőtörés a lakáson belül történik, akkor a víz által tönkretett dolgokat is nekünk kell pótolnunk;
  • ráadásul váratlanul víz nélkül maradhatunk.
Fotó: Pixabay

A télen nem lakott lakásoknál ez az alapvető teendő

Fontos a vízhálózat és a vízmérők víztelenítése, valamint a vízmérőakna letakarása, szigetelése, de javasolt az ingatlan rendszeres időközönkénti ellenőrzése is, az esetleges károk megelőzése és mihamarabbi észlelése véget t- tanácsolja a Magyar Víziközmű Szövetség.

A télen lakott lakásokban a következőt tegyük

A télen is lakott ingatlanoknál fontos, hogy a vízmérőakna szigetelése megtörténjen. Ugyanakkor azokra a vezetékszakaszokra is kiemelten kell figyelni, amik kevésbé védett helyen (pincében, falon kívül) vannak, ezeket is célszerű szigetelőanyaggal védeni. A kerti csapokat vízteleníteni kell, valamint a telepített öntözőberendezésekre is érdemes jobban odafigyelni, mert ezek bár fagyállóak, az élettartamukat meghosszabbíthatja, ha víztelenítve vannak.

Fotó: Pixabay,com

Ha vége a fagynak, ellenőrizzük a rendszert

Amikor az idő enyhülni kezd, érdemes ellenőrizni a vízórát. Ha forog a csillagkereke akkor is ha nem nyitjuk meg a csapot, vagy szilánkosra tört az üvege, esetleg eldeformálódott a számlálószerkezet vagy a lakásban nem folyik a víz, valószínűleg csőtörés történt, amiről értesíteni kell a szolgáltatót. A számlán szereplő víziközmű szolgáltató hibabejelentő számát kell tárcsázni és érdeklődni a további feladatokra vonatkozóan.

Itt egy kis segítség a téliesítéshez

A könnyebb kivitelezésének érdekében a vízközmű szövetség munkatársai a DMRV Zrt. kollégáival közreműködve készítettek egy kisfilmet, amelyben minden lépést megmutatnak a fagy elleni védekezés szemléltetésére.

Egyéb hasznos tippek

  • A pincékben, garázsokban ellenőrizzük le az ablakok és a szigetelését épségét. Ha sérültek vagy hiányosak, javítsuk ki, mert így rengeteg hideg levegőt kint tarthatunk a helyiségből.
  • Ha az vízmérőóra egy méternél kisebb távolságra van a padlótól, mindenképp szigeteljük le.
  • A lakótelepi házak esetén a vízóra fagy elleni védelme a lakóközösség feladata.
  • Ha a nyaralóban, vagy a telkeken a víztelenítést mellett döntünk, a vízmérők szigetelését ettől függetlenül is meg kell oldani, mivel a vízmérőkben víztelenítés után is marad víz!
  • Ha hosszabb időre elutazik mindenki és van olyan falban lévő csőszakasz, ami fagyveszélynek van kitéve, hagyjuk csöpögni egy csapot, így elkerülve a fagyást.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek