kulcsár edina
A sok, feleslegesen beszedett antibiotikummal azt éri el az emberiség, hogy gyógyszereknek ellenálló baktériumok tizedelik a lakosságot.
Rengeteg antibiotikumot szednek be az emberek, sokszor teljesen feleslegesen, ezért egyre csak szaporodnak azok a baktériumok, amikre nem hatnak ezek a szerek. Az így kialakuló szuperbaktériumok miatt pedig évről évre egyre többen halnak meg. Erre a problémára hívja fel a figyelmet az Európai Antibiotikum Nap (EAAD) amit november 18.-án tartanak.
Egy antibiotikumoknak ellenálló baktérium, ami különböző fertőzéseket okoz az emberi testben és mivel ellenáll a gyógyszereknek, szinte lehetetlen elpusztítani őket. A megjelenésük oka, hogy az emberek kis túlzással ma egy szimpla torokfájásra is antibiotikumot vesznek be. A megjelenés másik oka, hogy Európa szerte sok kórházban, bentlakásos intézményben adnak túl sok antibiotikumot a pácienseknek.
Évente annyi embert betegítenek meg szuperbaktériumok, mint az influenza, a tuberkulózis és a HIV/AIDS együttvéve. Nagyjából 35.000 ember hal meg emiatt évente. És ez a helyzet egyre csak romlik, a koronavírus-járvány miatt ugyanis jelentősen megugorhatott az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok száma és elterjedtsége. Sokakat ugyanis antibiotikummal kezeltek, teljesen feleslegesen.
Terjesztik őket állatok, növények és persze az emberek is. Az állatokban úgy alakul ki, mint az emberekben: az antibiotikumos kezelések miatt. A növényekbe az állati trágyával jut be a szuperbaktérium, az emberekbe pedig étellel és az állatokkal való közvetlen érintkezés útján. Ezen kívül, a külföldi kórházban kezeltek is hazahozhatnak szuperbaktériumot, de az is előfordulhat, hogy valakit itthon kezelnek kórházban antibiotikummal, majd ennek következtében megjelennek a szervezetében az ellenálló baktériumok. Ez pedig akár egy érintéssel is átterjedhet egy másik emberre.
Egy becslés szerint 2050-re 10 millióan fognak meghalni antibiotikum-rezisztenciában. És ebben a becslésben még egyáltalán nem számoltak a koronavírussal, ami csak rontott a helyzeten. Ahhoz, hogy az antibiotikumok a jövőben is hatásosak maradjanak, a következők kellenek: