tóth gabi
Egy új tanulmány szerint azoknál a nőknél, akik gyakran használnak vegyszereket a hajuk kiegyenesítéséhez, kétszer akkora eséllyel alakul ki méhrák.
Az erről szóló tudományos szaklapban megjelenő cikk az első, ami a kémiai hajegyenesítést összefüggésbe hozza a méhrák kialakulásával. A szerzők éppen ezért hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra van szükség, de addig is érdemes tartózkodni bizonyos hajegyenesítésre szánt szerektől.
A Journal of the National Cancer Institute c. folyóiratban megjelent tanulmány szerint -amit az amerikai Országos Környezet-egészségügyi Tudományok Intézetének (NIEHS) kutatói írtak-, akár egy fodrászszalonban, akár otthon egyenesíttetjük kémiai anyagokkal a hajunk, komoly egészségügyi kockázatoknak tesszük ki magunkat.
Sok, tartós hajegyenesítésre gyártott termék károsítja az endokrin rendszert, ami később mell- és petefészekrákot okozhat- figyelmeztet a NIEHS kutatóinak cikke alapján az amerikai Környezetvédelmi Szervezet (EWG). Korábbi tanulmányok is összefüggésbe hozták már a formaldehided és más, ilyen készítményekben lévő endokrin károsító anyagokat (például a parabéneket és a biszfenolt) a termékenységi zavarokkal. Ahogy a hajegyenesítő szereket is a mell- és petefészekrák fokozott kockázatával. Ez az új kutatás most a méhrák kialakulásával hozza összefüggésbe ezeket az anyagokat, miszerint kétszer akkora eséllyel kap az a nő rákot, amelyik kémiai anyagokkal egyenesítteti a haját, mint az, aki maximum hajvasalót használ.
A tanulmány szerin a fodrász szalon dolgozói is naponta ki vannak téve a hajkiegyenesítéshez használt vegyszerek okozta ártalmaknak. A formaldehidgőz ugyanis belélegezve is komoly egészségügyi kockázatot jelent. Vagyis nem csak a tartósan egyenes hajra vágyó nőknek érdemes kerülni a fentebb sorolt anyagokat, hanem a fodrászoknak is.
Az állandó vasalás roncsolja a hajszerkezetet és nem is túl tartós megoldás, ha az egyenes haj a cél. Erre a problémára kínál nagyszerű megoldást több, tartós hajegyenesítési módszer. Létezik kémiai, végleges vagy épp keratinos hajegyenesítés is. Ez utóbbi anyagok sok fodrász használja és a drogériában kapható hajápolók nagy részében szintén megtalálható. Használnak még kollagént és különböző fehérjéket, a magas kockázatot viszont nem ezek az anyagok, hanem a parabének, a biszfenol, az illatanyagok és a formaldehid jelenti. A formaldehid egyébként a hajkiegyenesítési eljárás közben használt hő hatására keletkezik.