tóth gabi
Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy ne legyen bankkártyánk. Érdemes mérlegelni, mielőtt kiválasztjuk a nekünk legmegfelelőbbet.
Felhasználhatóság szerint megkülönböztetünk betéti kártyát, hitelkártyát, terhelési kártyát és többfunkciós kártyát. Melyik mire való, és hogyan döntsük el, melyik típus a leginkább nekünk való? A szakértők szerint így!
A betéti kártya, vagy más néven debit kártya a legelterjedtebb bankkártya típus. A bankszámlánkhoz kapcsolódik, és készpénz felvételre, vásárlásra és internetes vásárlásra használható. A bank a felhasznált összeget azonnal leveszi a számlánkról-olvasható a money.hu összeállításában.
Csak bizonyos feltételek mellett lehet igényelni úgy, hogy hitelszerződést kötünk a bankkal. A bank a hitelkártya használatakor mindig pénzt ad kölcsön nekünk, amivel havonta el kell számolni. Van egy kamatmentes visszafizetési időszak, ez követően viszont nagyon magas kamatot (40%-nál is többet) számolnak fel. Vagyis, ha a türelmi időn belül minden hónapban visszafizetjük a felhasznált összeget a bank által nyújtott kölcsön kamatmentes. A hitelkártyás pénzfelvételért fizetni kell.
Ez a kártyatípus ötvözi a betéti és a hitelkártyát. A pénzintézet által meghatározott kondíciókkal mindkettő funkció használható. Például az egyik műveletnél – készpénzfelvételkor – betéti, míg egy másik műveletnél – vásárláskor - hitelkártyaként működik.
A terhelési kártyánál a bank egy meghatározott időszakban (hónap, negyedév), egy technikai számlán gyűjti a kiadásodat. Az időszak végén kiküldi a bank, hogy egy összegben mennyit kell fizetnünk. Ha a meghatározott fizetési határidőig rendezzük a tartozásunk, a bank semmilyen kamatot nem számol fel.
A megjelenésük szerint lehet dombornyomott vagy gravírozott egy kártya. A dombornyomott kártya használható elektronikusan és kézi lehúzó rendszeren keresztül is. Széles körben használható, vásárolhatunk vele telefonon, postai úton vagy interneten is.
Gondoljuk végig, hogy mire szeretnénk használni a bankkártyát: fizetésre vagy készpénzfelvételre, esetleg mindkettőre. Nem mindegy, hogy csak itthon vagy külföldön is szeretnénk-e használni. Ahogy az sem, hogy csak a havi fizetést költenénk el a kártyával, vagy egy hitelkeret is jól jönne. Amint megvan a kártya felhasználásának célja, akkor mindenképp hasonlítsuk össze a bankok aktuális kínálatát. Vegyük fontolóra, melyik típusú kártyának mi lehet az előnye és a hátránya. Tájékozódjunk a felmerülő költségekről és az esetleges kamatokról. Az sem mindegy mekkora az éves kártyadíj, mennyiért vehetünk fel készpénzt, vagy külföldi használat esetén milyen díjak merülnek fel. Ezeket mind mérlegeljük választás előtt.