tóth gabi
Javában tart az őszi gombaszezon. Aki nem magának gyűjt, a piacokon is bőven talál vadgombát kínáló árust. Mire kell figyelni, ha árustól vásárolunk?
Az erdei gomba vásárláshoz állított össze szempontokat, tudnivalókat a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE). Ebből kiderül például, hogy kitől vegyünk gombát és, hogy baj-e, ha csigarágta, kukacos, penészes, vizes, nyomódott, ferde a kínált portéka.
Friss, fel nem dolgozott vadgombát csak ellenőrzött, piaci feltételek között szabad árulni. Ennek feltétele, hogy a piacon dolgozó gomba-szakellenőr igazolást fűzzön az eladni kívánt gombákhoz. Egyes termelői piacokon szakellenőr híján ezt az igazolást maguk az árusok állítják ki, itt viszont csak szakellenőrök árusíthatnak. A kiállított igazolás lényegében egy legtöbbször alig olvasható papírfecni a rekeszben, de mindig ott kell legyen, jól láthatóan, elkérhetően.
Az, hogy ki, melyik napon, melyik piacon, mennyi gombát (faj+kg), ki által vizsgáltatott be. Minden gombatételhez külön igazolás szükséges. Az aznap vizsgát gombát csak ott és aznap lehet árulni. Fontos rubrikája ennek az igazolásnak, amelyiken bejelölik, hogy szükséges-e az adott faj 20 perces hőkezelése.
Ha egy fajnál ez ikszelve van, az azt jelenti, hogy a jogalkotó szakemberek szerint abban a fajban olyan összetevők lehetnek, amik egyéni érzékenység esetén alapos hőkezelés nélkül kellemetlenségeket okozhatnak. Semmi többet.
Kezdjük a csigarágással. Ez a legkevésbé minőségrontó károsodások egyike, csak ki kell vágni. A kukacrágás sokkal rosszabb. Kívülről nem látható, legfeljebb a tönk alján lévő lukakból saccolhatunk, ezért kérjük meg az árust, hogy hosszában vágja ketté a gombát, legalább pár, általunk kiválasztott darabot. Megoldás lehet az is, ha olyan gombát veszünk, amit elkerülnek a kukacok. Ilyen a rókagomba, trombitagomba, kucsmagomba és a gévagomba is. Az egyik legkukacosabb gomba pedig a vargánya. Amit mindenképp kerüljünk, az a penészes példány, az elszíneződés, deformáció, töredezés viszont a legtöbbször nem jelent automatikus minőségromlást.