tóth gabi
Nőtt az elütött nagyvadak száma, ami miatt sokaknak mélyen a zsebébe kellett nyúlnia. Átlagosan 1 millió ilyenkor a kár. Így védheted be magad anyagilag!
Tavaly közel 7500 nagyvadat ütöttek el kocsival Magyarországon, ami 17 százalékkal meghaladja az egy évvel korábban regisztráltat a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) tájékoztatása szerint. A károk megelőzése érdekében az őszi időszakban indokolt a fokozott elővigyázatosság – figyelmeztettek. Mit tehetünk még?
Az elmúlt hetekben szintén megnőttek a vadbalesetek, ami összefüggésben áll az állatok párzási időszakban megváltozó viselkedésével. A szövetség rámutatott: a nagyvadak közül a legtöbb esetben őzzel ütköznek a gépjárművek, tavaly több mint 5800 ilyen esetet rögzítettek a vadgazdálkodási adattárban. Ezen felül közel 1200 szarvast és 430 vaddisznót ütöttek el a járművek. Apróvaddal - nyúl, fácán, fogoly - további több mint 10 ezer balesetet regisztráltak.
A rendőrség szerint a leginkább ajánlható módszer ilyenkor a figyelem, a fokozott óvatosság -főleg motorral-, és a csökkentett haladási sebesség. A nem belátható útszakaszokon mindenképp érdemes a megengedettnél lassabban haladni és a sűrű bozóttal szegélyezett utak mellett is hajtsunk lassabban. A vadászok tanácsai szerint, ha őzet látunk átszaladni az úton, számíthatunk rá, hogy másik is követi, ezért mindenképp lassítsunk, álljunk meg. Amennyiben az autó elé ugrik egy állat, vészfékezzünk, de semmiképp se rántsuk félre a kormányt, ne próbáljuk kikerülni az állatot!
Papp Lajos, a FBAMSZ Gépjárműszekciójának elnöke elmondta, hogy sok esetben nincsen egyértelmű felelőse a vadbalesetnek, és ilyenkor az autósnak magának kell viselnie a gépjármű károkat, a károk átlagos értéke pedig eléri a milliós szintet, így kiemelt szerep jut a megfelelő biztosítási fedezetnek. A bekövetkező vadbalesetek kárainak megtérítésében a teljes körű casco, illetve a vadkárra kötött kiegészítő biztosítás segítheti a pórul járt autósokat. Maga a kötelező biztosítás ugyanis nem nyújt védelmet a saját kárra, mivel az baleset okozásakor csupán az érintett vétlen károsultaknak térít.