tóth gabi
A csapadékos időjárás kedvezett a gombáknak, így elkezdhetjük az ilyenkor növő fajták begyűjtését. Összeszedtük, mire kell figyelni közben.
Magyarországon több, mint 3000 gombafaj található, amiből 100 mérgező és több, mint 50 védett. Ezeket természetesen tilos és/vagy veszélyes leszedni de nem ez az egyetlen, amire oda kell figyelni. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a gombászásról.
A vadon termő, saját gyűjtésű gombát mindig vizsgáltassuk be gombaszakellenőrrel és csak ez után együk meg! Többek között azért, mert vannak például olyan mérgező gombák, amik a hasonlóságuk miatt könnyen összetéveszthetők ehető párjukkal.
Csak olyan gombát gyűjtsünk össze, amit ismerünk. Az elöregedett, férges példányokat ne szedjük le, a nem ismert gombákat pedig hagyjuk ott, ahol vannak. Ha mégis haza akarunk belőle vinni egypárat, gondosan különítsük el a többitől.
Az állam tulajdonában lévő erdőkben fejenként két kilogramm gombát lehet szedni, kizárólag saját fogyasztásra. Ehhez semmilyen engedélyre nincs szükség, ellenben ha magánerdőben vagy eladási célra szednénk gombát szedni, ahhoz már a terület tulajdonosának írásos beleegyezése is szükséges.
A gyűjtéshez használjunk szellős, tágas gyűjtőkosarat, átlyukasztott fedelű dobozt vagy papírzacskót. A különböző fajokat egymástól elkülönítve vigyük haza. A friss gombák gyorsan romlanak, ezért a már ellenőrzött gombákat a lehető leggyorsabban, 24 órán belül el kell készíteni és elfogyasztani. Addig is szellős, hűvös helyen, egy rétegben egymás mellé helyezve kell tárolni. Fóliába semmiképpen ne csomagoljuk!
A gyilkos galóca, ugyanis ez a faj okozza a legtöbb halálos mérgezést. Egyetlen ilyen gomba képes 4 felnőtt embert megölni, annyira mérgező. A gyilkos galóca legfőbb ismérvei: a kalapja fehéres-halvány zöldtől a sárgás-barnás zöldig terjed, fiatalon sötétebb színű, lemezei fehérek, tönkje kígyóbőrszerűen mintázott, jól fejlett gallérja és a tönk aljában nagy bocskora van.
Ha ezek valamelyikét tapasztaljuk gombafogyasztás után, azonnal hívjuk a 112-t.
Gombavizsgáló szakembert a Pest Megyei Kormányhivatal weboldaláról letölthető listán találhatunk. Ezen az is fel van tüntetve, hol ellenőrzik ingyen, amit szedtünk. Ezek a helyek döntő többséggel piacok.