kulcsár edina
Az iskola kezdetén sokan vesznek a gyermeküknek környezetvédelmi vagy praktikus okokból kulacsot. Erre kell figyelni ezek vásárlásakor!
Lehet kapni pár száz forintért és több ezer forintért is kulacsot, de nem ez az egyetlen választási szempont, amit érdemes figyelembe venni. Az sem mindegy, hogy milyen anyagból készül, ahogy a belső bevonat anyaga sem mellékes.
A legtöbb üzletben műanyagból készült kulacsot árulnak, de nem mindegyik ugyanabból az anyagból készül. Azt, hogy milyen fajta műanyagból készül egy termék, azt a termék alján található háromszögbe írt számjegy árulja el. Az 1-es szám és a PET, vagy PETE jelölés a leggyakoribb. Ha kettes, négyes vagy ötös szám van a terméken, az jó, de ha 1-es, a 3-as, 6-os és 7-es számmal jelölt műanyagból készült a termék, lehetőleg ne vegyük meg-javasolja a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
A 1-es számmal jelölt palackok a legveszélyesebb műanyagok közé tartoznak. Ezeket a palackokat egyszer használatosra tervezték, ezért amelyik terméken ez a szám szerepel, azt ne töltsük újra. Az ilyen palackokból ugyanis bizonyos idő után a víz -főleg melegben- különböző lágyítószereket oldhat ki. Ezek a szerek befolyásolják a hormonháztartás megfelelő működését, és a palackban lévő baktériumok felborítják a száj természetes flóráját.
A különböző üzletláncok, sport-, játék és papírboltok polcain különféle italtartókat lehet kapni natúr fémből, színes műanyagból, kupakkal, csőrrel, dupla fallal, szűrővel. A választásnál a kulacs alapanyagát, a belső bevonatát és a palack kialakítását kell figyelembe venni. Ezek határozzák meg, hogy kellő tisztogatás hiányában mennyi kórokozó telepszik meg benne. A választékból lehetőleg az opálosan átlátszó polipropilénből (PP+ 5-ös szám a háromszögben) készült termékeket válasszuk, mert ez biztonságosabb alternatívája a többi műanyagnak. Ami még jó választás lehet, az a 2-es számmal jelölt HDPE műanyagpolimerből készült kulacs.
Gyártanak alumíniumból és rozsdamentes acélból is kulacsokat. Az alumíniummal sajnos ugyanaz a baj, mint sok műanyaggal: rákkeltő anyagok oldódhatnak a beltartalomba a flakon faláról. Ugyanez igaz az epoxigyanta bevonatú alumínium kulacsokra is. A bevonat mentes rozsdamentes acél viszont jó választás lehet, első sorban víz tárolására. A savas levek (kóla, tea) vagy lúgos folyadékok hatására ugyanis ez utóbbiból is kioldódhat valamennyi fém, nikkel, illetve króm is.
A kulacsok anyagleírása mögött egy számot lehet látni, például: 100.00% Rozsdamentes acél 304. Ez a jelölés a minimum széntartalomra és magas króm, nikkel tartalomra utal, azaz ellenáll a korróziónak és a hőnek. Kulacsnak alapvetően csak a 304-es jelölésű termék felel meg, lehetőleg ilyet vegyünk.