tóth gabi
A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint nem csak az allergiásoknak érdemes kerülni ezt a gyomot.
Az NNK különböző tájékoztató anyagokkal hívja fel az emberek figyelmét a tünetek mérséklésének lehetőségeire, a parlagfűvel kapcsolatos tévhitek eloszlatására, a pollenekkel és az allergiával kapcsolatos ismeretekre. Ezekből gyűjtöttük össze a legfontosabb információkat.
A parlagfű pollenkoncentrációja a Dunántúl déli területein már helyenként elérheti a tüneteket okozó, közepes szintet. A következő napokban várhatóan fokozódni fog a pollenterhelés és a gyomnövény virágporára allergiások már a Dunántúl déli területei mellett az Alföldön is gyenge, szénanáthás tüneteket tapasztalhatnak - tájékoztat az NNK.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal megfigyelései alapján a parlagfű fejlettségi állapota továbbra is változatos képet mutat az országban. A Dunántúlon jellemzően fejlettebbek a növények, míg a legszárazabb térségekben még az 1 méteres magasságot sem érik el. A növények rendszeres kaszálása továbbra is fontos, hiszen ezzel csökkenthetjük a levegőben a parlagfű virágporának mennyiségét.
A leggyakoribb allergiás tünetek az orrfolyás, tüsszögés, orr- és szemviszketés, könnyezés, fáradékonyság. A tünetek erősségének mérséklése érdekében az NNK azt javasolja, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek ne feledkezzenek meg a gyógyszeres kezelésről és keressék fel kezelőorvosukat a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása érdekében.
A Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR+) napi és órás térképes előrejelzése az idei éven is segítséget nyújt az allergiásoknak, akik a szezon alakulásának ismeretében felkészülhetnek a várható tünetekre, azok kezelésére.
Nemrég szigorodott a szabályozás és megszűnt a július 1-jei türelmi idő a parlagfű elleni védekezésben. Vagyis idén a tulajdonosoknak folyamatosan, egész évben gondoskodniuk kell arról, hogy ingatlanukon megakadályozzák a parlagfű virágbimbójának kialakulását, majd ezt az állapotot fenntartsák. Azokon a területeken, ahol ennek nem tesznek eleget, a hatóság növényvédelmi bírságot szab ki. A bírság mértéke 15 ezertől 5 millió forintig terjed.
A Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR) már éles. A rendszerbe történő regisztrációt követően bárki bejelentheti az általa felfedezett parlagfűvel fertőzött területet, ezzel is hozzájárulva a sikeres felderítéshez, védekezéshez. A bejelentéshez képek is csatolhatóak, így fotókkal is dokumentálható a helyszínen a parlagfű jelenléte. A bejelentést követően a megfelelő hatóság intézkedni fog.
Tévhit | Tény | Tévhit | Tény |
A parlagfű allergia kezelhető parlagfüvet fogyasztó kecske tejével. | Ez nem igazolt tudományosan. | A parlagfű tartalmú teák, tabletták immunterápiás hatásúak. | Az immunterápia szakorvos felügyelete mellett, szigorúan ellenőrzött gyógyszerekkel történik. |
A parlagfű gyógyítja a bőrbetegségeket. | A parlagfű allergiát és bőrgyulladást okozhat. | A parlagfű leveleinek fogyasztása csökkenti az allergiás tüneteket. | A parlagfű fogyasztása agy- és vesekárosodáshoz vezethet. |