kulcsár edina
Sok diák szeretné az anyagi terheit mérsékelni valamilyen módon, amire kézenfekvő megoldás lehet a diákhitel. Ezt érdemes tudni erről a hitelformáról.
Négyféle kölcsönt lehet igényelni a Diákhitel Központtól, amik kamatozása és felhasználhatósága némileg eltér a többi banki hiteltől. Ettől persze még kölcsönről beszélünk, aminek a feltételeivel jóval az igénylés előtt jobb tisztában lenni. A következőkkel minimum.
Először is könnyebb felvenni. Nincs hitelbírálat, kezes vagy fedezet és rejtett költségek sem. Ezen kívül teljesen online lehet intézni, ha van ügyfélkapus regisztrációnk. Ez egyelőre még csak kevés hitelről mondható el. Az igényelt összeget akár félévente is lehet módosítani, a törlesztést elég a tanulmányok befejezése után elkezdeni, a törlesztőrészlet pedig attól függ majd, hogy mennyit keresünk. További előnye a diákhitelnek, hogy van kamatmentes formája, illetve a gyermekek számától függően akár a teljes tartozást is elengedhetik.
Ez egy szabad felhasználású hitel, vagyis a pénzt bármire költhetjük. Bárki kaphat ilyen kölcsönt, ha van aktív hallgatói jogviszonya, lakcíme, magyar állampolgár és nem idősebb 45 évesnél. Az igényelhető összeg havi 15-150.000 Ft, félévenként akár 750.000 Ft. A kamat 4,99%.
A Diákhitel 2 az önköltséges képzések díját fedezi és kamatmentes, vagyis annyit kell később visszafizetni, amennyit felvettünk. A pénzt a központ egyenesen az oktatási intézménynek utalja. Az igénylés feltételei megegyeznek a Diákhitel 1-el és diákok a tanulmányaik alatt bármikor igényelhetik.
Ez egy egyszeri segítség, amit bármire fel lehet használni. Igényelni 55 év alatt lehet lakcímmel, magyar állampolgársággal és aktív hallgatói jogviszonnyal. 2022. szeptember 30-ig igényelhető, a maximális felvehető összeg 500.000 Ft lehet. A kölcsön kamatmentes, fix futamidejű (1-5 év) és egy évvel a felvétel után már el is lehet kezdeni visszafizetni. Az előtörlesztés és a végtörlesztés szintén ingyenes.
A Diákhitel 2-höz hasonlít, csak épp a felnőttképzésben, szakképzésben tanulók igényelhetik. Pontosabban azok akik, aktív tanulói vagy felnőttképzési jogviszonnyal rendelkezik, elmúltak 18-55 év közöttiek, van bejelentett lakcímük, büntetlen előéletűek, nincs köztartozásuk és a hiteligénylést megelőzően 12 hónapig volt társadalombiztosítási jogviszonyuk, vagy tanultak valahol.
További tudnivalók a képzési hitelről: