kulcsár edina
A felsőoktatásban tanulók többféleképpen is kaphatnak anyagi segítséget a tanulmányaik elvégzéséhez. Íme az idei lehetőségek!
Lehet szociális alapon is pályázni, de a jó tanulók is támogatásban részesülhetnek, akár 100.000 forintos nagyságrendben is. Ezen kívül az egyetemi életben aktívan résztvevők is kaphatnak anyagi segítséget. Ezt érdemes tudni a különböző ösztöndíjakról.
Azok a nappali tagozatos, aktív jogviszonnyal rendelkező, állami ösztöndíjas képzésben résztvevő hallgatók jogosultak rá, akik elérik az adott egyetemen előírt tanulmányi átlagot vagy kreditindexet. Nem szükséges külön pályázni, automatikusan küldik a pénzt, ha jogosultak vagyunk rá. A hallgatók 50%-a kaphat ilyen ösztöndíjat.
A kiemelkedő tanulmányi eredményű, szakmai téren is kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatók pályázhatnak rá. Mindegy, hogy az illető állami ösztöndíjas, részösztöndíjas vagy önköltséges tanuló. Az oktatásért felelős miniszter adományozza a felsőoktatási intézmény által javasolt rangsor alapján. Egy intézményben a hallgatók számának 0,8%-a, de intézményenként legalább egy diák részesülhet benne. Az ösztöndíj egy teljes tanévre, azaz 10 hónapra szól.
A diákéletben aktívan résztvevők pályázhatnak rá általában. Intézményenként eltér, hogy havi fix, vagy egyszeri támogatás járhat a diákoknak. Általában az Egyetemi Hallgatói Szociális és Ösztöndíj-bizottságok döntenek arról, ki lehet jogosult rá.
A Magyar Állam felajánlása alapján a Tempus Közalapítvány a 2022-2023-as tanévre is új pályázati felhívást tett közzé. Ezekre magyar állampolgárságú alap-, mester és doktori szintű egyetemi, főiskolai hallgatók, oktatók, kutatók, kutatóintézetek munkatársai, valamint különféle művészeti ágak képviselői pályázhatnak. Az elérhető ösztöndíj-típusok köre ide kattintva érhető el.
Ez az ösztöndíj a hazai tudományos, gazdasági és kulturális élet legtehetségesebb fiatal szakembereinek külföldi rész-továbbképzését, kutatói, illetve művészeti munkában való részvételét teszi lehetővé. Itt olvashatók a részletek.
A Neumann János Egyetem például az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) keretein belül most is hat kategóriában hirdet támogatásokat, ezen kívül pedig ott van a Tehetséggel fel! pályázatuk is. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen elérhető a Tempus Közalapítvány Államközi Ösztöndíja, a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj, a Collegium Hungaricum Ösztöndíj, az MNB Kiválósági Ösztöndíja, a Bursa Hungarica ösztöndíja, az Út a Diplomához ösztöndíj, de van intézményi szakmai, tudományos és közéleti ösztöndíjuk is. Az erről szóló tájékoztatók itt olvashatók. A Sopron Egyetemen pedig a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) pályázatai, valamint a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíj-pályázata is elérhető a szociális ösztöndíjak mellett.